

Jottei totuus heti unohtuisi: 1/3 löydöistä lensi suoraan metallinkeräykseen, toinen 1/3 on tässä romulaatikossa ja vain viimeinen kolmannes pääsee aarrearkkuun. Kuvan kossupullo ehti väistellä maatalouskoneita lähes 60 vuotta, sitkeitä ovat...
Punavalkoraidallisia repäisykorkkeja nousi eräänä kesän kuumimpana päivänä samalta aarilta puolen tusinaa. Voitte varmaan uskoa että tuli jano ja alkoi tuntua että noilla korkeilla varustetut pullot on sisältäneet maailman parasta ja raikkainta limonaatia - Tunnistaako joku vielä merkin ja maun?


Rupelilääke kevään rautalöytöjen kimpussa ja työntömitan (piipparilöytö sekin) leuoissa eka kolikko vielä tunnistamatta.


Fairykylpy ei auttanut riipuksena käytetyn kuparikolikon möhnäkerrokseen, mutta sitruunahappoon kastetuilla pumpulipuikoilla tuli vähitellen kuvioita esiin. Aluksi erotin vain ristikkäiset nuolet, joista työkaveri tiesi sanoa että Ruotsiin päin menee. Parin päivän päästä putsasin lisää töhnää pois ja kirkkaalla valolla sivuilta posottaen alkoi erottua kirjaimet V E R. Näillä eväillä Google tiesikin jo kertoa että koko rimpsu on V.E.R.S. Vlrica Eleonora Regina Sveciae, ajalta jolloin U-kirjainta ei oltu keksittykään, eli Ulrika Eleonora kuningatar Suecian 1 öre 1719-1720. Lisäputsauksen ja loputtoman tihrustamisen jälkeen aloin uskotella ittelleni että tämä on vuoden 1720 Typ-5, Xtra Rare, mycket sällsynt.


Seuraava aarrelöytö oli Aleksanteri II:n 1 penni 1886, lyöntimäärä 3.6 miljoonaa ja B-luokan harvinaisuus.


Jotenkin sympaattinen nappi...


Oliskohan tämä jo hopiata? Toisella puolella keskellä iso kruunu ja reunassa klo 6-9 erottuu kirjaimet N O V A. Toisella puolella keskellä iso S ja reunassa klo 8-11 kirjaimet G N L(?) - Tunnistaako joku?


Lyijymöltti, toisella puolella S.ST.A. SCH*** BECK ja toisella kiemurainen logo. Onkohan tämä nyt niitä apulantasäkin sinettejä?

Olen niiiin kovasti toivoinut jokaisella piipparin inahduksella Suomi-konepistoolia, mutta taitaa Pohjanmaan lakeuksilla Suomiruutta olla "melko" harvinainen ja joudun toistaiseksi turvautumaan tähän 10cm lelupistooliin



Loput tunnistetut aarteet:
- Kaikista kirkkaimpana loistaa ensimmäinen löytö, syvältä metsätien roudasta louhittu pressun vahvike
- Hevosenkenkiä, "Mitäs tongit?", äkeenpiikkejä, sokkia ja karbiinihaka
- 10 penniä 1992, 1 markka 1994, toinenkin nappi, kupariroiske, sulaneita lyijymölttejä, lusikan kuppi
Tunnistamattomat:
- Yläreunan tanko jossa viisi numerolevyä ja päässä ratas
- Kolmionmuotoinen lenkki (valjaista?)
- Kaksi erilaista koukkupäistä rautaa
- Messinki(?)vaippainen lyijyluoti, 7.5 x 15 mm
- Hylsy 12 x 52 mm (kanta 14 mm ja kärki kapenee 9 milliin), leima: Valtion PastilliTehdas 27(?)