Saarireissu

Olipa löytämäsi aarre sitten pieni tai suuri, nappi tai kolikko, tämä on paikka missä voit siitä kertoa mahdollisen kuvan kera.
Avatar
teksako
Kunniajäsen
Viestit: 1985
Liittynyt: 23 Helmi 2008, 17:25
Paikkakunta: Kotka

Saarireissu

Viesti Kirjoittaja teksako »

Tänään kävin poitsun kanssa saaressa,taisi olla" kesän" viimeinen kerta
tai eihän sitä tiedä noista ilmoista.Pari tuntia siinä saarta hinkattiin välillä rannalta välillä metsästä,löytyi 2 kopeekkainen 1800 varmaan paraskuntoinen kolikko mitä olen noita kuparirahoja löytänyt, hiekka maassa säilyy näköjään melko hyvin.Ja tietysti pakollinen musketin kuula
ja pistoolin kuti ja muutama uudempi kolikko ja joku naulan tapainen kuparia.


Kuva

Kuva

Kuva
Avatar
Leijona
Kunniajäsen/Mestari/Vuoden foorumilainen
Viestit: 10648
Liittynyt: 04 Helmi 2009, 22:01
Paikkakunta: Etelä-Karjala

Viesti Kirjoittaja Leijona »

On tosiaankin hyväkuntoinen kolikko :shock:
Kyllä sen huomaa selkeästi tuon maaperän vaikutuksen kolikoiden kuntoon, nimittäin vähän aikaa sitten kun olin pellolla, jossa alareuna oli multaa, kolikot olivat huonokuntoisia, mutta muutama kymmenen metriä ylemmäs, missä oli hiesumaata, kolikot olivat suorastaan loistokuntoisia. :wink:
XP DĒUS. Varakoneena XP GoldMAXX Power V4+WS1+ muuta tarvittavaa.
Vanhin esinelöytö Suomesta: Vyönsoljen katkelma 550-800 jKr Nappisolki v. 600 jKr. Vanhin kolikko Suomesta: Dirhem Viikinkiajalta v.942-950 jKr.
Vastaa Viestiin