Eilen vähän tarkempi huispailu sessio ihan mielenkiintoisella pellolla.Peltojen ympärillä vanha pappila ja noin 1km päässä MV:ton merkitsemä vanha löydös/asuin paikka.Löydot ei mitään ihmeempiä HH nappeja ja roskaa,mutta uusi vuosisata aukesi tuon Fredrik-1? ansiosta . .Vähänkö luulin kun tuo pikku härpäke löyty että jee tippa tuli ,löydön hetkellä reikä oli piilossa.
Ihan hyvinhän sieltä tavaraa nousee. Tosta tippaepäilystä sen verran, että melkei puolet ku ottaa koosta pois, ni ruvetaan olemaan koon puolesta oikeilla jäljillä. Itellä pienin tippa oli 10x7mm ja painoa 0.16g lisää vaa piippailua. Voi se tippakin sieltä vielä löytyä
XP Deus 11" full WS5 + 9" HF
Blisstool ltc64x V6 15" kelalla
Garrett sea hunter II
Mi-6 + Garrett porkkana
Satakunnan Menneisyyden Etsijät
Vanhin raha: Kristianin klippinki
Sama pelto edelleen ja tulihan sieltä se eka skillingi sitten tänään,penni ja napeja joku kaari.Aarrearkun avainarkkua ei löytynyt,ja ihme punainen möykky piippasi tosi hyvin irtoaa punaista väriä olisiko valurautaa?.