Meipii!
En ole kivikauden esineistöön syvemmin perehtynyt ja olisi kiva kun palstalla vierailisi joku asiantuntija!
Kivikautiset paikat tunnistaa mm kvartsi-iskostista ja kuvan mukainen voi olla sellaiselta paikalta!
Kvartsia, kuten tiedättekin käytettiin ennen nuolen/keihään kärkimäteriaalina sekä leikkuuvälineinä
Ace Garret 250+Exelrattor DD 10/14kela.
Golden Mask 4+ 10,5 kela
Garretin pro pointter.
Vanhin kolikko 1748 öre, hopiaa ym ja maasta nostettua rautaa yli 160 kiloa!
Voi olla iskos tai sitten ei, kvartsi pilhoutuu luonnostaan teräviksi paloiksi, paljon varmempi tuntomerkki on tummunut maa, nokimaa, likamaa ja sitten kvartsi-iskoksia etsimään. Valitan, ei ehkä tuosta pysty päättelemään mitään
tarhuri kirjoitti: ↑23 Heinä 2018, 15:07
Voi olla iskos tai sitten ei, kvartsi pilhoutuu luonnostaan teräviksi paloiksi, paljon varmempi tuntomerkki on tummunut maa, nokimaa, likamaa ja sitten kvartsi-iskoksia etsimään. Valitan, ei ehkä tuosta pysty päättelemään mitään
Kuvista kun klikkaa saa suuremmiksi ja pinta näkyy tarkemmin. Minusta se on muokattu. Paikka on sellaisen mäen päällä ja maaperä on multaista. En ole mustaa kvartsia löytänyt koskaan. Tutkin lisää paikkaa.
Olen ehkä varovainen mutta en saa kuvista selvää mistä kohtaa se olisi selvästi muokattu(päämäärätietoisesti), monet kivet pellossa näyttävät, maatalouskoneen jäljiltä, muokatuilta. Ei se tarkoita sitä, että se ei voisi olla tieten tahtoen muokattu.
Rikkonainen kvartsin pala jossa on tumma biotiittikiille railojen välissä , se tekee värin osittain ruskeaksi. Mielestäni ei kivityökalu.
C.SCOPE Newforce R1(veteraani)
Fisher F75 SE
Paras löytö. Hannin aarre(64 hopearahaa ja kullattu hopeavyö)
Muuta. Mineraalien etsintää vuosikymmeniä, jalometallit-malmit ja muut mineraalit.
Onko tuo varmasti kivi? Olen löytänyt joskus hyvin samannäköisen kappaleen bitumia, mutta se on selkeästi kiveä kevyempää ja kiveen raapaisemalla jää musta jälki.
Tuossa nuo pienemmät on MV: tutkijan mukaan iskoksia, isompi vain kvartsi pala missä ei kuulemma näy iskujälkiä kuten noissa pienemmissä. En kyllä itse niissäkään mitään nähnyt. Tuo vihertävä lasinpala on hänen mukaan n. 1600 lukuista ikkunalasia. Kannattaa näköjään kerätä pinnastakin mitättömänkin näköisiä kikkareita.