Tämä solki jos tarkkoja ollaan oli mun löytö. Eipä sillä väliä kiireessä juniori hoiti soiaalisen median. Tällä soljella oli tarina. Maanomistajan isä oli sodassa alistettuna lappiin saksalaisten palvelukseen. Kun lapinsota puhkesi niin tämä isä jäi vangiksi. Oletus oli että tämä solki oli hänen. Olkoon tämä maanomistajalle muisto isästään. Löysin myös tällaisen kellon.
"kunniani on uskollisuus", mahtoikohan hänen isänsä olla Terekillä kävijöitä? No, kuitenkin on SS:n solki. Olihan kyllä niitä pohjoisessakin. Piti sanoa vielä, että upea löytö.
samasi kirjoitti:"kunniani on uskollisuus", mahtoikohan hänen isänsä olla Terekillä kävijöitä? No, kuitenkin on SS:n solki. Olihan kyllä niitä pohjoisessakin. Piti sanoa vielä, että upea löytö.
Sami
Tämä olikin todella ss solki. Olisin kyllä mieluusti pitänyt tämän jo sen arvon vuoksi. Mutta. Maanomistajan esittämä pyyntö saada se oli vähän kuin pakko. Hänen sanansa on kuitenkin aika painava. Tod. Näk toista ei löydy koskaan.... Kuulimme kuitenkin että siellä jossain on myös konepistooli. Sitä etsitään.