Tämä löytyi keskeltä metsää maahan tiukasti hautautuneena. Pohja vain hiukan pilkotti. Pullossa on paljon kuplia. Onkohan tämä jokin vanha viinapullo. Vetää hiukan vajaa 3 litraa. Ja kuinkahan vanha?
XP DĒUS. Varakoneena XP GoldMAXX Power V4+WS1+ muuta tarvittavaa.
Vanhin esinelöytö Suomesta: Vyönsoljen katkelma 550-800 jKr Nappisolki v. 600 jKr. Vanhin kolikko Suomesta: Dirhem Viikinkiajalta v.942-950 jKr.
Joku säilytyspullo. Näkyykö kyljissä muotin sauman jälkiä, vai onko muottiin pyörittäen puhallettu? Onko pohjassa punttelin jälki? Se sanoo iästä hieman enemmän.
Maailmassa on monta ihmeellistä asiaa
ne hämmästyttää kummastuttaa
pientä kulkijaa
Sata vuotta kuulostaa hienolta. Minulle tämä on aarre. Lapsesta asti aina metsässä kulkiessani tavallaan etsinyt jotain löytöä, mitä voisi ihmetellä. Sitä miettii kuka tätäkin pulloa on viimeeksi käsissään pidellyt. Ja on kyllä pienoinen ihme että siellä maassa on näin hienona pysynyt.
Jotenkin tutun näköinen pullo, joskus lapsuudessa nähnyt samantyylisen/samanlaisen.
Olisko ollut simaa tai kotikaljaa ollut, punainen etiketti muistaakseni