Melkein hukkareissu tänään

Olipa löytämäsi aarre sitten pieni tai suuri, nappi tai kolikko, tämä on paikka missä voit siitä kertoa mahdollisen kuvan kera.
Avatar
Landis
Metallinetsijä
Viestit: 297
Liittynyt: 12 Tammi 2007, 14:52
Paikkakunta: Laukaa, Leppävesi

Melkein hukkareissu tänään

Viesti Kirjoittaja Landis »

Kävinpähän vaihteeksi metsää penkomassa mutta laihoin tuloksin, kuvan arvoinen oli tällä kertaa vain yksi sinetti. Muut löydöt olivat pullonkorkkeja ja yksi raudanpala jonka viitsi kaivaa ylös. :?
Vaikka tutkittava paikka oli Ruotsin vallan aikainen kulkureitti. Etsintää haittasi metsäkoneen jättämät jäljet suoraan reitillä ja sen sivussa. Kallioita ja isoja kiviä oli ihan hyvin reitin varrella, joiden koloista etsiä aarteita mutta ei piipannut. Tuo sinetti löytyi sammaleen alta laakean kallion päältä.
Niin, ja kummasti ilmaisin reagoi kiviinkin, isoihin ja pieniin 8)

Ajan puutteen vuoksi etsittävää aluetta jäi paljon vielä, pitää vielä palata paikalle. Vajaa kolme tuntia oli aikaa piipparoida.

Kuva

Kuva
C.Scope Newforce R1
White's TM808
Automax Precision V4 pinpointer
Fiskars kenttälapio
Avatar
manfex
Innostunut Etsijä
Viestit: 59
Liittynyt: 15 Tammi 2007, 22:24
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Viesti Kirjoittaja manfex »

hukkareissu oli tänään minullakin, kävin pellolla joka näkyy jo vuoden 1692 kartassa enkä löytänyt sieltä kuin nauloja ja pari pullonkorkkia :P välillä näin.
Garrett GTP 1350, GC-1023
Vastaa Viestiin