Sormus

Olipa löytämäsi aarre sitten pieni tai suuri, nappi tai kolikko, tämä on paikka missä voit siitä kertoa mahdollisen kuvan kera.
Avatar
Jedward
Raavas Tonkija
Viestit: 976
Liittynyt: 13 Syys 2008, 10:41
Paikkakunta: Porvoo

Sormus

Viesti Kirjoittaja Jedward »

Nyt löytyi pellosta kultainen vihkisormus. Sormuksessa on päivämäärä 29.9.1917.






Kuva
Avatar
Etsijä82
Kunniajäsen
Viestit: 6255
Liittynyt: 27 Touko 2008, 14:26
Paikkakunta: Siilinjärvi

Viesti Kirjoittaja Etsijä82 »

Hieno kultasormus,löytämäsi sormus näkyisi sisältävän 75% kultaa ja kulta säilyy tunnetusti hyvin maaperässä. :D
Xp Deus.
11" dd kela.(207,7e)
Golden mask 5+ 9x10 kelalla.(374,55e)


Vanhin kolikko: Gotlantilainen skilling vuodelta 1523.
Vanhin metalliesine: kammanpuolikas 800-1250 luvulta.

Top 60 kolikot: 25 penniä 1871 ja 25 penniä 1867.
Avatar
Teletappi
Metallinetsijä
Viestit: 193
Liittynyt: 01 Maalis 2008, 10:10

Viesti Kirjoittaja Teletappi »

kirkkoherranvirastosta saattaisi saada selville kuka on tuolloin mennyt vihille. hienoa ois jälkeläisille palauttaa vaarin/mummon sormus.
Avatar
sudenkolo
Metallinetsijä
Viestit: 427
Liittynyt: 09 Helmi 2008, 14:54
Paikkakunta: Karkkila

Viesti Kirjoittaja sudenkolo »

Teletappi kirjoitti:kirkkoherranvirastosta saattaisi saada selville kuka on tuolloin mennyt vihille. hienoa ois jälkeläisille palauttaa vaarin/mummon sormus.
Jep juurikin näin :wink: mutta hieno löytö.
Garrett Ace 250
Avatar
Mc_Mursu
Kunniajäsen
Viestit: 1594
Liittynyt: 19 Tammi 2008, 14:45
Paikkakunta: Vantaa, Korso

Viesti Kirjoittaja Mc_Mursu »

On sulla hyvä pelto! Mä varmaan hyppisin riemusta, jos tommonen nousis pellosta.
Garrett AT Pro + 4.5" Super Sniper
Garrett Pro-Pointer
Lesche 85 & MursuScoop 2.0
Avatar
Jedward
Raavas Tonkija
Viestit: 976
Liittynyt: 13 Syys 2008, 10:41
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja Jedward »

Mc_Mursu kirjoitti:On sulla hyvä pelto! Mä varmaan hyppisin riemusta, jos tommonen nousis pellosta.
Kysymyksessä on vanhat kartanon pellot, jotka ovat nykyään kaupungin omistuksessa.
Pellot kaupungilta vuokrannut viljelijä on jo kuitenkin aloittanut niiden karhitsemisen, joten etsintähommelit näillä pelloilla alkavat päättyä tältä keväältä siihen.
(Olen tottakai kysynyt molemmilta, sekä kaupungilta, että hyvän tavan mukaan myös viljelijältä pelloille etsintäluvan)
Avatar
männer
Metallinetsijä
Viestit: 287
Liittynyt: 29 Tammi 2009, 17:54
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja männer »

Mahtavia löytöjä Jedwardilla! Harrastus on lähtenyt mahtavasti käyntiin. Täytyy varmaan itsekin suunnata sisämaan pelloille kun tuollaisia sieltä löytyy!
Fisher F4
C. Scope CS1MX
Vanhin kolikko: 5mk 1937
Avatar
Mariza
Metallinetsijä
Viestit: 202
Liittynyt: 04 Loka 2007, 12:48
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Viesti Kirjoittaja Mariza »

Hieno löytö tosiaan!!
* Garret Ace 250 *
Avatar
Jedward
Raavas Tonkija
Viestit: 976
Liittynyt: 13 Syys 2008, 10:41
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja Jedward »

Teletappi kirjoitti:kirkkoherranvirastosta saattaisi saada selville kuka on tuolloin mennyt vihille. hienoa ois jälkeläisille palauttaa vaarin/mummon sormus.

Kirkkoherranviraston ei valitettavasti ollut enää mahdollista selvittää tämän vihkisormuksen alkuperäistä omistajaa.

PS. Sormus sopii kuitenkin vasemman käden nimettömääni kuin valettu, joten olisikohan tässä nyt sitten kysymys jonkinlaisesta johdatuksesta? :wink:
heinähattu
Viestit: 6
Liittynyt: 19 Touko 2009, 04:16
Paikkakunta: Pirkanmaa

Jaa ei vai...

Viesti Kirjoittaja heinähattu »

Ihan pakko tarttua tuohon kirkkoherranviraston vastaukseen, sen verran on tullut kirkonkirjoja opiskeltua että kyllä sieltä arkistoista löytyy kaikki kirkkoon kuuluneet vihityt parit. Et sä viitsi, viititsä? laittaa sen paikkakunnan nimen mistä toi löyty, voisin kattoo että joko olis mikrofilmillä tms, tuo vihkimys...Eräs intohimoista on tuo sukututkimus ;) Tokihan laki määrittelee tietyt suoja-ajat tietojen julkistamiselle, mutta toi vuosi pitäs olla jo julkista...
Ukko osti acen ja sano että etsi itselles sormus (kun synttärilahjaks halusin koruja) Tosin puolet leikillään ;)
Vastaa Viestiin