Työt häiritsee melko pahasti harrastusta, niinpä etsinnät on jäänyt melko vähäiselle Mutta nyt oli pitkästä aikaa "vapaa ilta" joten päätin käydä tsekkaamassa vakiomestan ja yllätyksekseni niittokone olikin käynyt vetämässä pari peltoa matalaksi.. voi sitä riemun määrää
Meinasin pelästyä kun kaivoin savipaakun maasta...
Mutta ÄH!, ei se ollutkaan kultaraha..
Sama nappi takaa
Tuo pienempi nappikin oli mielenkiintoisen näköinen
Seahunteria uittamassa, vielä jäi ne kultasormukset sinne lammenpohjaan..
Mut oli kyllä hyvä ranta siinä mielessä ettei nauloja tai muuta roskaa ollut juuri nimeksikään
Hyviä löytöjä useammalla reissulla
Olisikohan tuo aiemman reissun "koru" jonkin sortin kokardi
XP DĒUS. Varakoneena XP GoldMAXX Power V4+WS1+ muuta tarvittavaa.
Vanhin esinelöytö Suomesta: Vyönsoljen katkelma 550-800 jKr Nappisolki v. 600 jKr. Vanhin kolikko Suomesta: Dirhem Viikinkiajalta v.942-950 jKr.
Leijona kirjoitti:Hyviä löytöjä useammalla reissulla
Olisikohan tuo aiemman reissun "koru" jonkin sortin kokardi
Kiitoksia! Ja tuosta "korusta" en kyllä osaa itsekään sanoa mikä on? Voisi hyvinkin olla tuo mainitsemasi kokardi tai sitten jokin sukuvaakuna koriste?
Aamulla kello 06:00 suuntasin kullankiilto silmissä samalle uimarannalle kuin aikasemminkin.
Noh eipä noussut kultaa vieläkään, mutta ehkä ne on siellä syvemmissä vesissä missä en ole vielä käynyt koittamassa koska oon tuhrannu kahluuhousujen kanssa
Kolmen reissun yhteissaalis 123kpl kolikoita (~26€+12Mk) ja 3 hopeasormusta + iso kasa muuta rojua mitkä meni kierrätykseen
Iltapäivällä olikin uusi keikka tiedossa ja löytyihan sieltä jotain viisastakin miljoonan pullonkorkin lisäksi mm. tuo pullonavaaja sekä 1700 luvun kopeekka
Aikaisemmilta reissuilta erilaisia "kirjansulkijoita" sekä vanha neula
Onpa siinä mahottomasti kolikoita ... onnittelut top60 kolikosta
XP Deus
Garrett ACE 350
Garrett Pro-Pointer
Vanhin kolikko : Tipparaha "Iivana Julma" 1560-1584
-------------------------------------
Mä löysin vanhaa rautaa
Sun keihäänkärkes kukaties.
Joku päivä onni kääntyy
Uskoo siihen metsämies...
Löytyihän se kauden eka kultakin yhdeltä vanhalta uimarannalta.. Lupaava paikka sinänsä kun löytyy noinkin "vanhoja" kolikoita, täytynee joku päivä palata paremmin varustautuneena samalle rannalle..
Eli nyt on märkäpukukin hommattu et tarkenee meikäläinenkin noissa kylmissä vesissä ja huomen aamulla kello 06:00 on tarkoitus mennä testailemaan/kahlailemaan yhdelle toiselle pikku lammikolle.
XP Deus
Garrett ACE 350
Garrett Pro-Pointer
Vanhin kolikko : Tipparaha "Iivana Julma" 1560-1584
-------------------------------------
Mä löysin vanhaa rautaa
Sun keihäänkärkes kukaties.
Joku päivä onni kääntyy
Uskoo siihen metsämies...
Vanhimmat kolikot:Saksalainen Penning v.1075,Kuningas Stephen v.1135.Dirhem v.754
Viikinkiaikainen hevosenkenkäsolki,kupurasolki,rannerengas ja ketjunkantaja ym.Ruotsalainen tippa.
Ja kaikki vasta alussa...........Minelab X-Terra 705 GoldPack
Onnittelut upeista kolikkolöydöistä, esim. nuo pennit 1800-luvulta olivat mielestäni hienoja ja olipa siellä vieläpä yksi top-60 edustajakin mukana!
On kuin isojen poikien juttuja nuorempana kateellisena kuullessa, en ole vielä koskaan päässyt tuollaisille apajille, harrastus vasta alussa.
Haaveena on kuitenkin vielä tänä vuonna löytää yli 1800-luvun kolikko, Mieluiten Aleksanteri II-III aikainen, kunhan saan varustepuolen kuntoon taikka sitten vain vaikka väkisin nykyisellä Motonetin mini-haravalla. Mitä vaan kunhan se kolisee ja kiiltää.
Onnenlantti a.k.a. Romulantti Satunnaisesti ja Ihanvain Huvikseen Piippaavien Riippumaton Vapaaseura
Ristiretkellä jo vuodesta 2013
F75 LTD2
hanskat, meisseli ja vilkas mielikuvitus
vaikea kolikkofiksaatio
Kiitoksia onnitteluista! Käväisin aamusella samalla rannalla mistä olen löytänyt nuo aiempien kuvien eurokolikot ja nyt saldoon voidaan lisätä 31 kolikkoa, joka tekee yht. huisit 154 kpl arvoltaan yli 30 euroa
Huomenna aamusella olis tarkoitus suunnata vähän isommalle rannalle katsomaan mitä sieltä löytyy vai onko joku käynyt tyhjentämässä paikan
Rantapiippailut jatkuu edelleen.. Välillä toivois että omistais paremman erottelun omaavan vesipiipparin
Mut kyllähän tolla Seahunterillakin löytää kun jaksaa kaivaa kaikki ylös.
Pari tuntia kerkesi kahlaamaan, huomenna jatkuu...
Käytiin almun kanssa aamusella tsekkaamassa pari uimarantaa pikaisesti.. Mun scooppiin tarttui sormuksia ihan kiitettävästi, harmi vaan kun eivät kaikki olleet kultaa
Enkä tästa kullanvärisestäkään nyt ihan 100% varma ole, mutta kyllä siinä 585 lukee ulkopuolella
Muiden mahtavista kultalöydöistä innostuneena päätin aamulla käydä tsekkaamassa huolellisemmin yhden rannan, josta jo aiemmin löytyi tavaraa ihan kiitettävästi ja vielähän sinne oli jotain jäänyt
Löydöt roskineen
Hopeat
Kullat
Täytyy vielä todeta, että on ollut kyllä huisin hyvä ranta, ei niinkään eurorahojen suhteen, mutta esim. sormuksia on löytynyt 3 kultaista ja yli 10 hopeista.
Rannan voisi jo nimetä Kultarannaksi, jos ei jo olekin. Onnittelut
XP DĒUS. Varakoneena XP GoldMAXX Power V4+WS1+ muuta tarvittavaa.
Vanhin esinelöytö Suomesta: Vyönsoljen katkelma 550-800 jKr Nappisolki v. 600 jKr. Vanhin kolikko Suomesta: Dirhem Viikinkiajalta v.942-950 jKr.
XP Deus
Garrett ACE 350
Garrett Pro-Pointer
Vanhin kolikko : Tipparaha "Iivana Julma" 1560-1584
-------------------------------------
Mä löysin vanhaa rautaa
Sun keihäänkärkes kukaties.
Joku päivä onni kääntyy
Uskoo siihen metsämies...
Kävinpä tekemässä päivällä tiedusteluretken uudelle peltoalueelle, toiveet oli korkealla kuten yleensäkin, mutta aika loppui kesken sekä peltoalueet oli jälleen niin valtavan kokoiset että hotspottien etsintä jäi vähän kesken, mutta jotain pientä sentä osui kelan alle.