Roskat vois sentään pellolta kantaa mukanaan, jos kerran esille kaivelee!




Tämä mahdollinen puukonterä on metsälöytö... JA OLI SIELLÄ HYTTYSIÄ!!!




Tuollaista harrastetaan aika paljon täälläkin. Toisaalta välillä löytyy ihan hyvääkin kamista valmiiksi kaivetuista kuopista, eli kannattaa nekin aina tsekata. mm. viimeksi hopeinen 25 penninen kuopan seinämästäiipe kirjoitti:Kivan kuntoinen ööre sentään! Taitaa olla oikein ison aarteen perässä joku Ulvilan seudulla, kun oli kuoppia kaiveltu ja jätetty "jalometallinen" roska aina kuoppaan, SEKÄ esim. tuo yksi isoin nappi oli yhden kuopan reunalla... Ei ollut tälle meidän sankarille kelvannut lain.
Roskat vois sentään pellolta kantaa mukanaan, jos kerran esille kaivelee
Kaljussa tuntuu paukuroita olevan vaikka muille jakaa. Kun tuolla metsässä pyyhkäisin päälakea niin tuntu että sieltä kymmeniä sai hengiltä kerralla, käsivarret ja niska sai myös oman osansa.iipe kirjoitti:nii ja voihan tuon niinkin ajatella, että onpa tulevaisuuden harrastajilla jotain kaivettavaa...![]()
Nainen muuten alkoi ihmettelemään mun käsivarsia (t-paita päällä kun reissussa olin), kuinka ne noin paukuraiset on. Laski siinä sit äkkiseltään niissä olevan 107 hyttysen pistoa! Miten mahtaa olla piippailukaverin kaljun laita?![]()