Eli tämmöinen vanha paperidokumentti löytyi aitan ylisiltä kun sitä joskus pengoin.
Vuodelta 1841 ja ruotsin kielellä. Olisko kellään kiinnostusta suomentaan tuota?
Sen verran tiedän että omaa sukua se koskee eli Kaltti on sukunimi, Virdois on Virrat ja Jähdys on jäähdyspohjan kylä mistä olen lähtöisin. Virtain kirkossa on kuulutettu paperia josta allekirjoitukset. Etu sivun ala reuna tuli erikseen?
Voisiko olla ns.talonkirja,ketä on asunut talossa?
Vanhimmat kolikot:Saksalainen Penning v.1075,Kuningas Stephen v.1135.Dirhem v.754
Viikinkiaikainen hevosenkenkäsolki,kupurasolki,rannerengas ja ketjunkantaja ym.Ruotsalainen tippa.
Ja kaikki vasta alussa...........Minelab X-Terra 705 GoldPack
Kyllä tässä taitaa olla kyse jostain kalastusoikeuksista ja lakipykälistä/lainhuudatuksesta (§63) jotka perustuu johonkin kuninkaalliseen päätökseen/lakiin. Teksti on vaan niin vanhaa kaunokirjoitettua ruotsia ettei emäntäkään oikei ymmärtänyt, vaikka onkin ruotsinkieliset koulut käynyt.
Ainakin nimet, tuo Kaltti, ja Henrik Johansson Uotila, Henrik Henriksson Rantala ja Mattias Johansson Rantala ja Paavola.....on jotenkin sotkeutunut tuohon juttuun.
Tuttu paikka tuo Jäähdyspohja Virroilla, täti asui miehensä kanssa siellä, heti sotien jälkeen kuolemaansa asti.
edit: Taas tavailtu ja koitettu oikolukua: kyllä taitaa kyseessä olla lain päätös metsästys- ja kalastus oikeuksista jonkun maille. Olihan ennen tapana muuten kirkossa kuuluuttaa kaikenmailman asioita.
Tai sitten ei....
Viimeksi muokannut ippe2000, 12 Huhti 2013, 22:30. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Voin koittaa suomentaa tuota jos joku eka kirjoittaa selkokielellä mitä tuossa lukee... En oikeen saa selevää...
Voin vaikka huomenna katsoa jos jotai tuolta saisin luettua, tämä ilta/yö on pyhitetty Karjala korkkien viljelyyn pitkin tienreunoja
Garrett AT PRO
Vanhin kolikko: hopeinen 4 öre Klipping
kausi 2013: 10 kolikkoa löytynyt
Suomi on pieni maa kun tuttuja rupee löytyyn . Itse asuin 30v virroilla ja vanhemmat asuu edelleen Jäähdyksessä. Olen jonkun verran tehnyt suku tutkimusta joka on 1500 luvulle saakka ja kiermutelee hassusti kun miehet on vaihtanu taloa ja samalla emäntiä Korjattu teksti on Abraham Kaltti joka on yksi iso isistä. Jäähdyksesssä pyörii vieläkin tarina Pietari kaltsista joka tuli pitään tilaa jäähdykseen joka on vieläkin, mutta ei suvun omistuksessa Iso isistä Nikolai kaltti oli yksi vanhain kodin perustajia mikä paloi 70 luvulla Jäähdyksessä. Ei kehtaa mennä piipparoimaan sille alueelle.
Mä nään kartalla paaaaaljon piippailtavaa...!? Ja jossei taidemesonaatti, vaimikäsenytoli anna lupaa pelloille, voi metsässä aina käyskennellä. Tietenkään ei kannata mitään pahennusta aiheuttaa ja tuskin tuota talonpohjaa kukaan on lähdössä penkomaankaan.