
10 penniä 1865
10 penniä 1865
Kevään toisen piipparointireissun sato jäi vähän laihaksi, mutta mukavana väriläiskänä epämääräisen romun seassa 10 penniä vuodelta 1865. Siitä ei kymmenpenninen enää vanhene. Kehnossa kunnossa, vaan minkäs teet.. Ei ollut kovin syvällä, ja T2 antoi erittäin selvän signaalin. Kolikko on sen verran kookas, että ID-lukema oli yli 90.


Teknetics T2, Vibra-Probe 570
Vai laihaksi jäi saldo reissulta! Mies löytää noin vanhan kymmenpennisen ja sato jäi muka laihaksi...
Hieno löytö! Täällä on vielä maat jäässä ja suurilta osin lumenpeitossa, hermot kiristyneenä katselee vaan päivästä toiseen ikkunasta ja manaa lämpöasteiden puuttumista. Polttelis jo päästä tositoimiin. Mistä muuten löysit kyseisen kolikon, pellolta, metsästä..?
Pellostahan se nousi. Jos tuon kokoinen kolikko olisi löytynyt metsästä, hyvin säilyneenä karikkeen alta, sillä saattaisi olla jopa numismaattista arvoakin. Lannoitetut savimaat säilövät kolikkoja vähän huonosti.Giorgio^ kirjoitti:Mistä muuten löysit kyseisen kolikon, pellolta, metsästä..?
Teknetics T2, Vibra-Probe 570
