Tämä löytyi 50m espoon joen läheltä. Voisiko olla muinainen verkkopaino?. Metalli on punaista,pehmeää ja erittäin painavaa .Ei ole ainakaan puhdasta lyijyä sanoi eräs asiantuntia.Eräs geologi otti pienen palasen pois ja tuli erittäin kiiltävä pinta vastaan. Ajan myötä se kohta tummui. Esineen keskellä on joku naula taikka jotain. Esine on n5.5cmx4cmx2cm ja paino 380g
Viimeksi muokannut pekxi, 29 Tammi 2013, 14:29. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
En ole nähnyt kyllä keneen koskaan veneilemässä espoon joessa. Asun siinä vieressä . Paikka mistä löysin on ryteikköä ja kesällä ehkä kapeimmillaan pari metriä. Ehkä satoja vuosia sitten on voinut joku veneillä kun veden pinta on ollut korkeamalla. Jotain seosmetallia itsekkin epäilen ja jotain painoa mitä on mahdollisesti pidetty joen pohjalla. Siinä on 1300- 1500 luvun kirkko n 700 metrin päässä ja kuninkaantiet ja jne..
Niin on ollut.Muistaakseni se oli siellä ikean vieressä eli ei ihan löytöpaikan luona. Katsoin netistä ja järvi on kuivatettu 50 luvulla eli veden pinta on voinut olla korkeammalla ja sitä kautta joki suurempi. Kauankohan tollaisia sinkki anodeita on käytetty?
Epäilen kyllä vahvasti että ei ole kumpaakaan vaan jotain metalliseosta. Eräs henkilö sanoi että voisi olla antimonia mutta kovuuden puolesta epäilen sitäkin.
Aikanaan kun kahlailtiin Kirkkojärven niittyjä tulvien jälkeen, oli ihmekamaa särkillä. Ajateltiin romuksi. Järvenä on ollut alue pitkään. Kasavuoren kallion alla pähkinäpuulehdosta löysin puisia rysänvanteita. Tosin yli 40 vuotta sitten.
Siellä kallionjyrkänteellä on hieni hiidenkiuaskin ja luolia.
Vein museovirastolle ja arkeologi sanoi että todennäköisesti vanha verkkopaino tai joku muu paino kun näkyy pehmeässä metallissa narun hiertämä jälki. Pitäisi soittaa parin päivän päästä ja kertoa tarkemmin että lunastetaanko kohde. Koska alueella on ollut järvi n 50 vuotta sitten niin varmaan vaikea määritellä ikää.