itselläni vanhin esinelöytö vanheni kerralla joku 700 vuotta
![Cool 8)](./images/smilies/icon_cool.gif)
kuvia pistetään het kun joudetaan..
Perustan ajatukseni asutuskeskittymälle (paikkaa näkemättä) kahteen löytämäämme paikkaan, joista useita esineitä/katkelmia (rautakaudelta, varhaiselta keskiajalta ja historialliselta ajalta) on löytynyt todella isolta alueelta ja näillä näkymin myös museon mielestä viittaa kyläasutukseen rautakaudelta alkaen.Kultaseppä kirjoitti:Talonpoikaisjärjen varassa voi suoraan epäillä asuinpaikkaa ja/tai kalmistoa. Sen sijaan asiantuntijoiden akateeminen pohdiskelu ja nk. kontekstualisointi vaativat runsaasti enemmän aikaa.
näin juuri. löydöistä osa viittaa rautakautiseen kalmistoon, osa hieman myöhempään toimintaan alueella. arkeologilla oli tiedossa että siinä lähistöllä on kylänpaikka, mutta se noissa löydöissä häntä niin kiinnostikin kun ei tiennyt että asutus alueella on noinkin vanhaa.talpa-myyrä kirjoitti:kiitos kommenteista
Kyllä Leijona on oikeassa, alue on laaja ja pellon ympärilla on vielä asumispaikka joka on ollut siellä pitkään.
Mun oma mielipiteeni on että pellon puolella oli vanha asumis alue, toisella puolella oli kalmisto ja pelto oli pelto![]()
varmasti löytö alue on mielenkintoinen
Siis kuvia saa ostaaSerafiina kirjoitti:Ai ne on myynnissä. Lisää koriin
Alkuperäinen postaushan on vuodelta 2012Sig kirjoitti:Hienoja löytöjä, mutta miten se kausi nyt jo loppui![]()
Ei maa ole vielä jäässä