Taisin löytää räjähteen

Oletko löytänyt omituisen esineen? Näytä tunnistamaton löytösi ja aarremaanalla.comin jäsenet yrittävät auttaa sinua selvittämään mistä on kysymys.
Avatar
Crimsomnia
Metallinetsijä
Viestit: 210
Liittynyt: 30 Heinä 2010, 17:46
Paikkakunta: Lempäälä

Taisin löytää räjähteen

Viesti Kirjoittaja Crimsomnia »

Pellolta ~20 metrin päästä moottoritiestä. Noin vajaa 30 senttiä pitkä, johtoja molemmissa päissä, keskellä paksumpi rinkula. Louhintapanokseksi liian pieni ja nalliksi liian iso, mutta kai tosta olisi paras soittaa poliisille joka tapauksessa?

Kuva
Garrett AT Pro
CS770XD
Garrett Pro-Pointer
Kukkalapio
Avatar
Keseppa
Kunniajäsen
Viestit: 2951
Liittynyt: 18 Joulu 2008, 12:20
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja Keseppa »

Aika epämääräisen muotoinen mut tuollasta lankaa on käytetty sytytyslankana eli itse ainaki soittasin poliisin katsomaan.
Avatar
Rover
Raavas Tonkija
Viestit: 654
Liittynyt: 25 Huhti 2009, 16:18

Viesti Kirjoittaja Rover »

Eipä siinä ainakaan väärin tee jos soittaa :)
Avatar
NÄÄTÄ
Kunniajäsen
Viestit: 1530
Liittynyt: 26 Huhti 2010, 12:52
Paikkakunta: Pohjois-Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja NÄÄTÄ »

Joo, ei ainakaan kannata häpeillä soittaa. Itsekin soitin poliisit kerran paikalle, kun luulin löytäneeni vanhan telamiinan. Poliisit tulivat eivätkä uskaltaneet edes koskea kapistukseen. Ottivat kuvia ja lähettivät puolustusvoimien edustajalle.
Odotellessamme pommiryhmää kiinnitimme pitkän narun "pommiin" ja kiskaisimme piilostamme sen esille. Ei räjähtänyt, joten pollaritkin innostuivat paremmin tutkimaan tavaraa. Aukasimme kuoria ja sisältä paljastui vastuslangat keraamieristeineen. Eli olin löytänyt vanhan sähköhellan levyn. Nauratti jopa jetsoneita asia, mutta kiittelivät kuitenkin, että ilmoitin, sillä kyllä tuo miinalta aluksi vaikutti. :lol:
Golden Mask 4W Pro + Garrett ProPointer
(Entisiä vehkeitä: ACE250, Blisstool LTC48 ja 64 v1, AT Pro, XP Deus)
Avatar
Crimsomnia
Metallinetsijä
Viestit: 210
Liittynyt: 30 Heinä 2010, 17:46
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja Crimsomnia »

Sitähän ne skoudetkin sanoi, että nallien johdoilta kovasti näyttää. Kävivät katsomassa mutteivät saaneet puhelimella kiinni ketään asiantuntijaa joten merkitsivät paikan ja huomenna tulee jotain porukkaa katsomaan tarkemmin.

Vähän vaan arvelutti tuo ilmoittaminen, koska poden jonkinasteista auktoriteettikammoa ja poliisin mielivalta on Suomessakin lähes arkipäivää. Ties vaikka olisivat ottaneet pikaiset huumetestit kun pitkä tukka hapsuttaa sinne tänne ja olin autolla liikenteessä. Ei sillä että olisin mistään kiinni jäänyt, muttei tuo oikein kivaakaan ole.
Garrett AT Pro
CS770XD
Garrett Pro-Pointer
Kukkalapio
Avatar
Keseppa
Kunniajäsen
Viestit: 2951
Liittynyt: 18 Joulu 2008, 12:20
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja Keseppa »

Ei oo pelkoa tuossa tilanteessa et alkasivat sua testaamaan. Mahdollinen pommi on niille aika paljo rankempi juttu kuin sun hapsuttavat hiukset :D

Hienoa et homma on hoidossa
Avatar
smacine
Kunniajäsen
Viestit: 1039
Liittynyt: 15 Marras 2009, 23:41
Paikkakunta: etelä-pirkanmaa

Viesti Kirjoittaja smacine »

Hmm. Mä oon viimeksi käyny parturissa vuonna -93.. Eukko on välillä tasoitellu latvoja kun harja ei mene enää läpi. Auktoriteetit v***taa minuakin, mutta kannattaa muistaa että ihmisiä nekin vaan on (vaikka ei välillä aina uskoisi :wink: ). Asiallinen käytös auttaa aina. Eiköhän tämä sen verran "hörhö" harrastus ole ,että keskimääräinen tietämätön kadun tallaaja varmaan kirjoittaisi hullun paperit ihan pyytämättäkin :lol:
Tietämys harrastuksesta kasvaa kuitenkin koko ajan, joten eiköhän se ihmettely pikkuhiljaa ainakin vähene..

Ja pommista, edes epäilystä, aina ilmoitus viranomaisille. Se on aina parempi vaihtoehto kuin se että joku joskus räjähtää..
Ihminen on omien ajatustensa vanki.
Avatar
P.Aholainen
Kunniajäsen
Viestit: 3416
Liittynyt: 20 Syys 2010, 20:09

Viesti Kirjoittaja P.Aholainen »

Hyvin toimittu Crimsonmnia kun otit viranomaisiin yhteyttä. :!:

Mielummin luetaaan tälläistä kuin että jollain olis suolet puun oksilla!
moderaattori
Vastaa Viestiin