Bjarmi kirjoitti:
maailman vanhin verkko löydetty antreasta kannakselta,10 000 vuoden ikäinen. maailman vanhimmat navigointivälineet löydettiin kreikasta joku vuosi sitten,ikä ajoitettiin 130 000 vuoden päähän, joten ehkä nuita verkkojakin olisi kehittynyt pohjoisen asukkaille. puikkari kivestä ei olisi ihan valopäinen idee
Täh, että 130 000 vuotta...? Kerro ihmeessä lisää!
Koitin "kaivaa" ko. uutista mutta en löytänyt, uutisen luin ylen kulttuurista tahi tekniikasta 1-2 vuotta sitten. Argeologit olivat löytäneet merenpohjasta jonkin.tod.näk. puisen, joka myöhemmin arviotiin navigointivälineeksi, löytö arvioitiin kuitenkin tuonne 130 000 vuoden pääksi ja löytöpaikkana oli kreikan saaristo. näin vodkassa ei kaikkea muista paitsi suttua.
Tuo on liian nuori siihen uutiseen, se kyseinen uutinen ihmetytti juuri sen yli 100 000 vuoden iän vuoksi, enkä pitänyt sitä edes niin ihmeenä kun vertaa vaikka kiisteltyyn susiluolan ikään. Mutta onhan näitä ihmeellisyksiä maailmalla:
Niin museon nainen sano että kivi on kivi vaan. Enhän minä sitä uskonut ollenkaan, vaikka en tietenkään alkanut vastaan väittelemään.
Mielestäni ei luonto voi tollasta tehdä, ja vielä paikasta mistä aikanaan löysin on paljon paljon myöhemmin löydetty kaksi kivikautista asuinpaikkaa, joista toinen melkeinpä löytöpaikka.
Pekka Muikku kirjoitti:
Lähetitkö kuvan vai veitkö kiven nähtäväksi?
Kävin näyttämässä ja pitkään sitä pyöritteli käsissään hän.
Luottaisin kyllä museoihmisen arvioon. Hän siis pyöritteli tuota kiveä pitkään käsissään, mutta sen sijaan täällä joudutaan arvioimaan parin suht epätarkan kuvan perusteella.
[/quote]
Luottaisin kyllä museoihmisen arvioon. Hän siis pyöritteli tuota kiveä pitkään käsissään, mutta sen sijaan täällä joudutaan arvioimaan parin suht epätarkan kuvan perusteella.[/quote]
Varmaan museoihminen on oikeassa. Ja kuvista ei tosiaan paljon selvää ota. Uskallan väittää jos laitettais kivi kiertoon ja jokainen saisi sitä pyöritellä ja tutkia niin vähintään 90% sanois ihmisen tekemäksi. Niin jäärä minä oon.