Fiskarsin kantolaite

Mistä kannattaa etsiä ja miten? Miten syvaltä kolikko loytyy? Mitä pakkaat reppuusi ja mikä on kaivamisen apuvälineesi?
Avatar
Taskurapu
Innostunut Etsijä
Viestit: 58
Liittynyt: 10 Loka 2011, 02:26
Paikkakunta: Pohjois-Savo

Fiskarsin kantolaite

Viesti Kirjoittaja Taskurapu »

Olen havainnut Bundeswehrin tetsarin aika käteväksi ja edulliseksi kantolaitteeksi piippailuun. Värkkäsin joutessani kuvien mukaisen kantotelineen Fiskarsin kenttämallin etukuormaajalle. Nyt ei tarvitse roikottaa lapiota kokoajan kädessä ja tarvittaessa lapion saa esille yhdellä kädellä, samoin takaisin paikoilleen. Lisäksi housut eivät kuraannu kun lapio sojottaa tarkoituksella hieman vinoon.


Kuva

Kuva

Kuva
-Garret AT Pro-
-Garret Pro Pointer-
Ekomasteri
Kunniajäsen
Viestit: 1606
Liittynyt: 10 Loka 2008, 13:29

Viesti Kirjoittaja Ekomasteri »

Sama tetsari käytössä 8) pysyykö lapio tuossa hyvin myös kyykistyessä? meinaa kun tuossa ei taida olla mitään lukitusta :?: Idea vaikuttaa kyllä varsin onnistuneelta :wink:
-Golden King DPR Plus -XP-Deus -Garrett pro pointer
Avatar
Taskurapu
Innostunut Etsijä
Viestit: 58
Liittynyt: 10 Loka 2011, 02:26
Paikkakunta: Pohjois-Savo

Viesti Kirjoittaja Taskurapu »

Joo, piti ihan asioikseen testata pysyykö lapio kyykistyessä, ei pysy. Jos menee vähän syvempään kyykkyyn niin lapio ottaa maahan ja putoaa. Tosin asia ei ole häirinnyt koska en ole ongelmaan käytännössä törmännyt ja toiminta lapion kanssa on sellaista että kun kyykkyyn tarvitsee mennä, lapio on jo otettu käyttöön ja kuoppa kaivettu.

Pidikettä en ole värkkäillyt kun idea on että lapio on käytettävissä vaivatta yhdellä kädellä. Mutta nyt voisi jonkinlaisen pikakiinnityksen kehittää jos esim. siirtyy toiseen paikkaan hankalassa maastossa, ylittää/alittaa piikkilanka/sähköpaimenaitoja jne.

Pin pointterille on muuten hyvä paikka tetsarissa rintakehän korkeudella olevassa neljän metallirenkaan muodostamassa kiinnityspaikassa johon tetsarin omat irtokiinnikkeet käyvät suoraan. "Perstaskussa" on kartat, varaparistot, hanskat ja muu irtotavara. Lipastaskuista sisukset pois ja sisälle muovinen kuppi (pöllin tytön leikkiastioista :twisted: ) toiseen taskuun aarteet ja toiseen roskat. Kenttälapiotasku (johon Fiskars ei mahdu) jää vielä reserviksi muille kamppeille. Oikeanpuoleisesta rintakehän korkeudella olevasta metallirinkulasta mustekala palohakasella piippariin kiinni, toimii keventäjänä. Ei ole käsi niin kipeänä seuraavana päivänä kun on tuntikausia piippaillut :P
-Garret AT Pro-
-Garret Pro Pointer-
Ekomasteri
Kunniajäsen
Viestit: 1606
Liittynyt: 10 Loka 2008, 13:29

Viesti Kirjoittaja Ekomasteri »

Toimivan tuntuisia "patentteja" :wink:
-Golden King DPR Plus -XP-Deus -Garrett pro pointer
Avatar
patti
Kunniajäsen
Viestit: 3089
Liittynyt: 01 Heinä 2010, 20:37
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja patti »

Taskurapu kirjoitti: Pin pointterille on muuten hyvä paikka tetsarissa rintakehän korkeudella olevassa neljän metallirenkaan muodostamassa kiinnityspaikassa johon tetsarin omat irtokiinnikkeet käyvät suoraan.
Mulla on kanssa toi BW:n tetsari ja on kyllä erinomainen kantolaite edulliseen hintaan. Mä käytän kenttälapiotaskua pinpointerin, Predator toolin ja ruuvarin säilyttämiseen. Jätin muuten ne valjaat pois ja kiinnitän tetsarin vain vyön avulla vyötärölle. Toi toimii mulle paremmin, koska valjaiden kanssa tetsari jäi mulla liian ylös ja oli vaikeaa kaivella kamoja taskuista. Mutta olen kyllä sen verran pitkäselkäinen, että lyhyemmillä tuota ongelmaa ei varmaankaan tule.

Tuosta pinpointerista sen verran, että omaperäisin ja erinomainen sijoituspaikka mitä olen sille nähnyt on Kätkäläisen keksintöä. Eli pinpointeri on sijoitettu etsimen kyynärtukeen sillä mukanatulevalla kotelollaan. Tuo on erinomainen paikka, koska siitä pinpointeri on helposti käsillä ja samalla se tasapainottaa etsintä kevyemmäksi, etenkin jos käyttää isoa kelaa tai pitkää vartta etsimessä.

t. patti
Fisher F5
Excalibur 2
GM3

- Gold found is four times as sweet as gold bought 8)
Avatar
Kätkäläinen
Kunniajäsen
Viestit: 1830
Liittynyt: 19 Touko 2011, 15:53
Paikkakunta: Pälkäne

Viesti Kirjoittaja Kätkäläinen »

Kaikki jotka tuntee mut tietää että oon omaperänen :D
Kuva Unohdin niin monta kertaa pin pointterin päälle tai kuopan viereen, että aattelin jotain täytyy keksiä. Jos unohtuu päälle rupee heti suriseen etsimen varresta :wink:
Vastaa Viestiin