Tämä löytyi yhden järven rannalta jossa kohden ei ole ollut ikinä asutusta. Aika syrjäinen paikka. n.15m rantaviivasta. kitukasvuiselta kivikko/hiekka kankaalta. Voisikko olla ehkä nuolenkärki? Alaosa on ollu hyvää vauhtia ruostumassa pois. Pikku pala lähti pois kärjestä tonkiessa sitä ylös, jonka kotona vasta huomasin.
Laitoin varsin kuvia Kainuun museon arkeologille. Halusi palasen tarkempaan syyniin. Pitää viedä esine näytille kun tulee Kajaanissa käyntiä. Pyysi myös oppaaksi muutamaan paikkaan kotipuoleen kesän mittaan.
Roudasin esineen tänään Kainuun museolle ja Suominen sanoi sen olevan nuolenkärki. Tosin ei välttämättä hirmu vanha. Enpä tullut kysyneeksi että mikä on suhteessa nuori tai vanha?
Tutkivat sitä vielä lisää ja laittavat sitten informaatiota.
Lopultakin soittivat Helsingin museovirastolta tästä nuolenkärjestä.
Arvelivat sijoittuvan myöhäiseen rautakauteen tai keskiajalle. Esine jää museon kokoelmiin.
Garrett Ace 250
Garrett pro pointer
Minelab safari
Onnittelut Joness hienosta löydöstä
Homma tuli hyvin hoidetuksi.
XP DĒUS. Varakoneena XP GoldMAXX Power V4+WS1+ muuta tarvittavaa.
Vanhin esinelöytö Suomesta: Vyönsoljen katkelma 550-800 jKr Nappisolki v. 600 jKr. Vanhin kolikko Suomesta: Dirhem Viikinkiajalta v.942-950 jKr.