Jeps.
Elikkäs kysymys kuuluu että millaisia säätöjä kannattaa tehdä että pääsee heti koru/kolikko jahtiin. Eilen yritimme pikaisesti tajuta 250 säätöjä ennen pimeää mutta se jäi vajavaiseksi. Mutta olisiko semmoista nyrkkisääntöä/säätöä millä pääsee heti alkuun...
Eipä noissa oikeastaan ole muuta kuin laittaa coins tai jewelery mode päälle ja menoks. Herkkyys pari pykälää maksimista ja alentaa jos oikeen paljo tulee harhapiippejä.
Keseppa kirjoitti:Eipä noissa oikeastaan ole muuta kuin laittaa coins tai jewelery mode päälle ja menoks. Herkkyys pari pykälää maksimista ja alentaa jos oikeen paljo tulee harhapiippejä.
ja aluksi kannattaa kaivaa kaikki ylös minkä piippain löytää, niin oppii parhaiten tunnistamaan mitä maan alla saattaa olla.
Kuinka hyvin noissa on yleensä säädetty esim Coins mode.? Onko se ns "idioottivarma" oletus säätö vai pitääkö vielä/voiko diskriminoinnilla parantaa tulosta
Kapu75 kirjoitti:Öö semmoinen kysymys kun ei ole vielä meikäläisen piippari saapunut, että voiko modeja olla useampia yhtäaikaa päällä
Voit itse muokata mitä tahansa moodia haluamasi mukaiseksi eli käytännössä voit ajaa moodeja samanaikaisesti. Eli jos valitset vaikka coins-moden käyttöön, niin voit muokata sen löytämään myös esim. rautaa.
Kun Acen sammuttaa se unohtaa moodeihin tehdyt muokkaukset, lukuunottamatta custom modea.
Kun saat Acen käsiisi, niin huomaat kyllä mitä tarkoitan. Se täppädiskriminointi on tosi simppeli systeemi.
Mikään ei ole metallinetsinnässä idiottivarmaa. Kokeilemalla selviää.
Itse en diskannut Acessa, kuin 2 vas. puoleisinta täppää. Tosi roskaisilla paikoilla sitten tarvittaessa enemmän.
Garrett AT Pro + 4.5" Super Sniper
Garrett Pro-Pointer
Lesche 85 & MursuScoop 2.0
Kapu75 kirjoitti:Kuinka hyvin noissa on yleensä säädetty esim Coins mode.? Onko se ns "idioottivarma" oletus säätö vai pitääkö vielä/voiko diskriminoinnilla parantaa tulosta
Idioottivarmaa säätöä ei ole olemassakaan eikä laitteesen voi luottaa ihan täysin koskaan. Itse suosisin all metal -asetusta ja kaivaisin alussa lähes kaikki kohteet. Signaalit oppimalla saat tuntumaa laitteiseen ja pikkuhiljaa yleisimmät kohteet tulevat tutuiksi. Signaalinhan vaikuttavat monet seikat, jotka vaikuttavat siten myös säätöihin ja valintaan siitä, että tuleeko kohde kaivaa. Kolikko kohteena voi eri suunnista antaa erilaisen signaalin ja kolikon orientaatio maassa vaikuttaa samoin kuin syvyys. Jyrkällä discriminaatiolla vähennät roskien kaivuuta, mutta takuuvarmaa on, että useita hyviä kohteita jää myös maahan.
Kulunut GM3,
ACE250 ja puhki kaluttu Pro-Pointer
__________________________
Vanhin löytö: Ketjunkantaja
The öre: IR 2ÖR vm. 1573
Parhaimpia: Kultasormus vm. 1905 11,3g (750), vm. -32 5g (969) ja -45 7g (750), Naamahopea, sekä Arabian WC pönttö.
Komppaan mursua ja Kallea. Pellolla Acelle on kaksi järkevää asetusta, allmetal tai kaksi viimeistä diskattuna.
Rannalla kolikkojahdissa voi testata 2€kolikon antaman signaalin, ja diskata kaikki siitä alaspäin. Jos haluaa pulltabeja ja joskus tuurilla kultaa, niin "peltoasetukset" käyttöön.
Juu kiitosta vain vastauksista. Tässä tänäänkin lueskellut sivustoa sieltä täältä useamman tunnin ja kyllä nuo ihan minunkin järkeen käy.. Viikonloppua odotellessa
Tuossa huomasin Ace 350 käyttäessäni että pinpointteria käyttäessä singnaali heikkenee noin 20sek päästä ja kohdistaminen pitää aloittaa uudestaan. Miksi?
Ja taasen pinpointteria käytettäessä se ei välttämättä löydä mitään. Tämä korjautu sillä että joko nosti kelan maasta ennen kuin painoi pointterin päälle tai otti kauempaa kohteen päälle. Ollakko ominaisuus vai vika?
Tuttu tilanne myös Remulla, tuntuu välillä tuskaiselta etsiä pelkän ace:n kanssa, erillinen pinpointer täytyisi ehdottomasti saada, nopeuttaisi huomattavasti paikantamista ja yleisille nurmikoille ilman sitä ei uskalla edes lähteä kun kuopasta tulisi liian iso.
Garrett At Pro
EVROEXCAVATOR-2 v.22
Garrett Pro-Pointer
Fiskars taittolapio
Noissa etsimissä on mahdollista tehdä viritys pinpointatessa. Ilmeisesti laite tekee sen myös itse tietyn ajan kuluessa mutta voitte tehdä sen itsekkin. Normaali tilanteessahan pinpointtia painetaa niin että kela on erossa metalliesineestä jolloin tulee maksimiherkkyys käyttöön. Jos kuitenkin painatte uudelleen pinpointtia niin että kela on jo lähellä esinettä niin pinpoint antaa ääntä vaan sitä kohtaa lähempänä esinettä. Näin voi siis tarkentaa pinpointtausta. Jos sitte painaa pinpointtia voimakkaimman signaalin kohdalla niin pinpoint ei anna ääntä enää ollenkaan ennekuin virittää sen uudelleen kauempana esineestä.
Useimmissa etsimissä joissa on ns. non-motion pinpoint toiminto on myös tällanen "viritys" toiminto. Myös Garret pro pointterissa.
Pistäisin thähän oman kokemukseni ace 250 käytöstä pinpointauksessa.
Siinä on jonkinlainen voimakkuuden automaattisäätö mitä ei mainita missään käyttöohjeessa ja se toimii näin kun olet löytänyt sopivan esineen maasta niin aloita pinpoint esim noin 50cm kohteen oikealtapuolen eli painat napin pohjaan puolimetriä kohteen vieressä,jonka jälkeen liikutat sitä kohteen yli saman verran edestakaisin ja kun olet löytänyt keskikohdan niin teet saman eteen taakse liikuttamalla ja nyt tiedät suunilleen missä kohde on noin 20cm tarkkuudella sitten alkaa vaihe 2 eli laitat kelan kuvitellun 20 cm alueen oikealle reunalle löysäät napin ja painat heti uudestaan niin ääni joka äsken huusi täysillä niin hiljenee täysin vaikka nappi on pohjassa nyt alat siirtää sitä kohti oletusalueen kaskustaa niin se yhtäkkiä pärähtää ja vain kun esine on kelan keskellä parin sentin liike hiljentää äänen täysin ja nyt kuulet myös jos siinä on useampia esineitä vierekkäin jos painat vahingossa ihan esineen päällä niin ääntä ei kuulu ollenkaan eli jos esine olikin siinä reunalla eikä ihan siinä missä luulit niin kokeile esim 20cm ympyrän etureunassa niin sitten toimii.
Huh tulipa pitkä sepustus...ymmärtääköhän tuosta edes kukaan mitään
Vanhin kolikko 1/2 ör 1666
varusteena Garrett at pro, SA-kenttälapio, kumisaappaat ja mahottoman hyvä tuuri.
Eikös 2 vasenta palkkia pois otettun ole = jewelry? ite käytän aina jewelry modea ja 3 pykälää herkkyyttä alas maksimista, toimii hyvin niin rannalla kuin pellolla
Mitä esineen paikallistamiseen tulee niin huidon edestakas kunnes tiedän suunnilleen missä esine on, sitten pinpointtaamalla tarkka sijainti jos on tarvetta, aika tarkan sijainnin tuntuu saavan myös kun katsoo missä kela on just samalla ku ääni tulee, sitten heiluttelet vähän ristiin niin johan on kordinaatit oiken
Kaivoin päivällä 20+ musketin kuulaa ja huomasin että syvemmältä niitten paikantaminen oli toisinan hankalaa, piti kaivaa yhtä levee ku syvä kuoppa, vakka pinpointtaus kertos että on suoraan alla niin monesti kuula jäi just kuopan reunalle
Lieneekö pyöreä muoto syypää moiseen vai mikä?
Garrett AT PRO
Vanhin kolikko: hopeinen 4 öre Klipping
kausi 2013: 10 kolikkoa löytynyt
rauski kirjoitti:Eikös 2 vasenta palkkia pois otettun ole = jewelry? ite käytän aina jewelry modea ja 3 pykälää herkkyyttä alas maksimista, toimii hyvin niin rannalla kuin pellolla
Mitä esineen paikallistamiseen tulee niin huidon edestakas kunnes tiedän suunnilleen missä esine on, sitten pinpointtaamalla tarkka sijainti jos on tarvetta, aika tarkan sijainnin tuntuu saavan myös kun katsoo missä kela on just samalla ku ääni tulee, sitten heiluttelet vähän ristiin niin johan on kordinaatit oiken
Kaivoin päivällä 20+ musketin kuulaa ja huomasin että syvemmältä niitten paikantaminen oli toisinan hankalaa, piti kaivaa yhtä levee ku syvä kuoppa, vakka pinpointtaus kertos että on suoraan alla niin monesti kuula jäi just kuopan reunalle
Lieneekö pyöreä muoto syypää moiseen vai mikä?
Taitaa olla jewelry. Allmetallin hyöty on oikeastaan siinä, että kuulee mennessään millä alueilla on rautaa. Rautasälää sisältävillä alueilla on yleensä sitä parempaakin tavaraa.
Olisiko tuossa ohikaivamisessa syynä kuopan muoto? Kuoppaa tehdessä lapio tulee helposti painettua etuviistoon eikä suoraan alas -> V:n muotoinen kuoppa. Tällöin syvemmällä olevat jäävät tuon V:n reunoille.
rauski kirjoitti:Eikös 2 vasenta palkkia pois otettun ole = jewelry? ite käytän aina jewelry modea ja 3 pykälää herkkyyttä alas maksimista, toimii hyvin niin rannalla kuin pellolla
Jeverlyssä on sekin etu että all metal on vain yhden napinpainalluksen päässä. Kun Ace erehtyy kilauttamaan isomman raudan kohdalla jeverlyllä, on helppo napata all metal päälle ja kokeilla tuleeko rautasaundi. Ainakin täälläpäin on pelloissa ihmeen paljon tuommosia tulitikkulaatikon kokoisia lattaraudan paloja joita Ace alkuun luulee joksikin muuksi.
Olen huomannut saman että isommissa rauta esineissä saattaa ace erehtyä jalometallin puolelle. Ja tuo kuoppa homma tapahtuu myös suorareunaisella muntulla. Yleensä käännyn 90` jolloin kohde onkin nyt joko oikealla tai vasemmalla reunalla.