Vaikutti tosiaan ihan pätevältä peliltä. Ja vielä paremmalta vaikutti RG1000 V2 malli. http://www.deeptech-bg.com/vlf_rg1000.html
Itse ainakin pidin tuon ääniä helpommin lähestyttävinä kuin GM:ää (rautamurina helposti tunnistettavissa).
Etusivun ( http://www.deeptech-bg.com/index.html ) kolmannesta kuvasta porukka voi ollaa mallia ensikesän pukeutumista ajatellen. Ground Pioneer 4500 on selvästi niin herkkä, että parasta on pysyä etsiessä alasti. (Ironista että kuvaa painamalla aukeaa sivu jossa on kuvia keski-ikäisistä venäläisistä miehistä maastohousuissa...)
EDIT: Hieman kalliita ovat GM:ään verrattuna. Kukaan tuskin haluaa ottaa riskiä 600 € Vista RG1000 V2:n kanssa, kun vähän kalliimmalla alkaisi saada jo turvallisia XP etsimiä.
Tuota RG vista 1000 V2 mallia olen yhdessä Finndetectorin kans yrittäny saada tänne testattavaks mutta ei tunnu olevan näillä bulgarian pojilla hirveesti halua markkinointiin. Eivät vastaa viesteihin . Finndetector sai viestin että osta ohjehinnalla
Kuten Rolle totesi niin tuskin kukaan haluaa satsata 600 ottaakseen selvää minkälainen tämä todellisuudessa on. Videoilla ja spekseissä näyttää kyllä ihan hyvältä mutta kun suomalainen ei usko ennenkuin kun näkee tai edes kaveri kertoo .
Kerran meinaan vielä laittaa viestiä bulgariaan ja jos ei sitten tule vastausta niin saa mun puolesta olla. Saavat sitte koittaa Villen-Kellon kanssa markkinoida sitä. Onhan noita etsimiä maailmalla tarjolla monenlaisia.
Jos kärsivällisyyttä riittää, niin yritä ihmeessä hankkia yksi ihmeteltäväksi. Vinkkaa vähän siitä, että miten vuosi sitten testaamiesi GM laitteiden kanssa on käynyt. Väittäisin, että todella harva suomalainen olisi laitteen hankkinut, ellet olisi viime talvena laitetta testaillut ja niistä foorumilla tarinoinut. Ja kuinkas kävikään, laitteesta tuli loppukesän suurin hittituote!
(Juuri äsken vieroitusoireissani pesin ja puhdistin oman GM3:ni osia, että ovat sitten puhtaita kun lumet sulaa )
GM:n suhteen meniki vähä toiste päin. Sieltä otettiin yhteyttä tännepäin, ilmeisesti useampaanki ja minä satuin nappaamaan tarjoukseen. Onhan siitä menestys tullut mutta pääsyy on kyllä hyvässä laitteessa itsessään. Sitä on helppo kehua ja valmistajaki oli niin varma laitteen hyvyydestä että uskalsi ottaa riskin. Se riski oli siis että mulla on tapana kertoa asiat niinku ne on ja sen kerroin valmistajallekki etukäteen.
En tiedä mutta epäilen että syy Vistan tekijöiden nihkeyteen voi olla siinä että ovat sopineet markkinoinnista Villen-Kellon kans ja tyytyvät sitte siihen. Laitan tosiaan vielä yhden viestin ja koitan saada heidät ymmärtämään oman etunsa. Tai sitte he ovat epävarmoja laitteen ominaisuuksista eivätkä sen takia halua niin avointa markkonointia, ehkä
Kyllähän tuon GM3:n suureen suosioon vaikutti se tajuttoman suuri hehkutus heti eka kokeiluista lähtien. Laitetta ei juuri kukaan tainnut käyttää kuluneena kesänä muuten kuin AUTO-asetuksilla, eli noin puolet ominaisuuksista jäi kokematta ja silti kauppa kävi erinomaisesti. Eipä silti, hyvä laitehan se on.
Vieläkin odottelen vertailu testejä GM3 autolla vs. GM1.
Tuo RG vista 1000 V2 voisi saada samanlaisella "markkinoinnilla" aikaan aivan vastaavan ostoryntäyksen.
JK kirjoitti:Kyllähän tuon GM3:n suureen suosioon vaikutti se tajuttoman suuri hehkutus heti eka kokeiluista lähtien. Laitetta ei juuri kukaan tainnut käyttää kuluneena kesänä muuten kuin AUTO-asetuksilla, eli noin puolet ominaisuuksista jäi kokematta ja silti kauppa kävi erinomaisesti. Eipä silti, hyvä laitehan se on.
Vieläkin odottelen vertailu testejä GM3 autolla vs. GM1.
Tuo RG vista 1000 V2 voisi saada samanlaisella "markkinoinnilla" aikaan aivan vastaavan ostoryntäyksen.
Laitappa tähän mitä haluaisit verrata noitten kahden välillä niin laitan sen tehtävälistaani. GM 1 on tietysti korkeampitaajuuksinen (12,5) eli se jo tuo vähä eroja.
Se on aivan totta että vajaatehoisena GM 3:sta on vielä ajettu ja toivottavasti ensi kesä tuo siihen muutoksen. Uskon että siitä löytyy vielä pykälää parempi teho ja lisää käyttömahdollisuuksia.
RG vista 1000 V2 vois olla aika hyvä menestys kans mutta GM:n verrattuna sillä on kyllä rasitteena vähän kovempi hinta. Sitä juuri haluaisin tutkia saako lisähinnalle minkälaista vastinetta vai onko se vastaava kuin GM 3. Jos on niin ei voi povata suurta menestystä. Joitaki vois miellyttää erityyppinen ulkonäkö ja ilmeisesti se on vähän kevyempi käyttää. Toivottavasti pääsee toteamaan onko näin ym.
Oma tutustuminen GM3:een jäi pariin kertaan viime kesänä ja odotankin tulevalta kesältä sen suhteen paljon.
RG vista vaikuttaa ihan mielenkiintoiselta ja kevään aikana saattaa tietysti ilmaantua muitakin mielenkiintoisia uutuuksia ja päivityksiä.
Hauska olisi saada myös vertailua ACE-250 vs. ACE-350 koska niissä suurin ero taitaa olla keloissa (no sen tuloksen voi suunniilleen arvata).
AT-Pro saattaa kylläkin olla ensi kesän yllättäjä monikäyttöisyytensä ansiosta, varsinkin jos saadaan sellainen sateinen normikesä.
20 sentin kolikolla ja ruostuneella hevosenkenkänaulalla tehdyssä tavanomaisessa palautumistestissä Vista RG1000v2 voittaa kyllä esim. Fisher 75:n noin sentillä. On kuitenkin eri asia, jos kolikko ja naula haudataan maan sisään.
Fisher F75, Deep Tech Vista Relic, Fisher F70, Golden Mask 3, Tecnetics G2, Garrett ACE 150.
Vanhin metalliesinelöytö Suomesta: Roomalaisaikainen rannerengas
Jedward kirjoitti:20 sentin kolikolla ja ruostuneella hevosenkenkänaulalla tehdyssä tavanomaisessa palautumistestissä Vista RG1000v2 voittaa kyllä esim. Fisher 75:n noin sentillä. On kuitenkin eri asia, jos kolikko ja naula haudataan maan sisään.
Mitenkäs lähelle nuo siis voi laittaa noilla laitteilla?
t. patti
Fisher F5
Excalibur 2
GM3
- Gold found is four times as sweet as gold bought
Jedward kirjoitti:20 sentin kolikolla ja ruostuneella hevosenkenkänaulalla tehdyssä tavanomaisessa palautumistestissä Vista RG1000v2 voittaa kyllä esim. Fisher 75:n noin sentillä. On kuitenkin eri asia, jos kolikko ja naula haudataan maan sisään.
Mitenkäs lähelle nuo siis voi laittaa noilla laitteilla?
t. patti
Vistalla 7 cm. Fisherillä 8 cm.
Fisher F75, Deep Tech Vista Relic, Fisher F70, Golden Mask 3, Tecnetics G2, Garrett ACE 150.
Vanhin metalliesinelöytö Suomesta: Roomalaisaikainen rannerengas
Niinhän tuo on ja mulle on tulossa testiin Deeptech Vista Smart etsin. Katsotaanpa sit minkälaisia etsimiä nuo on.
Aj jaha...laitahan raporttia tulemaan sitten. Usein ovat mietityttäneet nämä laitteet, etenkin tuo discriminaatio - kuin hyvin käytännössä eliminoi raudan. Syvyyspuoli myös tietysti kiinnostaa. Videoissahan kone on täysin hiljaa isommallekin raudalle. Veikkaan vain, että maassa oleva isompi ruosteinen rauta hämää tätäkin laitetta, niinkuin muitakin.
Golden Mask 4W Pro + Garrett ProPointer
(Entisiä vehkeitä: ACE250, Blisstool LTC48 ja 64 v1, AT Pro, XP Deus)