Kultaa, hopeeta ja terästä

Olipa löytämäsi aarre sitten pieni tai suuri, nappi tai kolikko, tämä on paikka missä voit siitä kertoa mahdollisen kuvan kera.
cpapalo
Metallinetsijä
Viestit: 120
Liittynyt: 19 Loka 2008, 15:26
Paikkakunta: Ilmajoki

Kultaa, hopeeta ja terästä

Viesti Kirjoittaja cpapalo »

Ihan mukavat rantalöydöt hiekalta, vaikka koneen äänisignaalit vielä aikalailla hakusessa oli nimittäin Excaliburin neitsytreissu.




Kuva
Minelab Excalibur II +( Intruder 12" myytävänä)Garrett pro pointer.
Avatar
Seamon
Innostunut Etsijä
Viestit: 65
Liittynyt: 13 Huhti 2010, 09:49
Paikkakunta: Pohjois-Karjala

Viesti Kirjoittaja Seamon »

Hienoja löytöjä!

Jos sinulla on joskus aikaa ja olet saanut tuntumaa laitteeseen, niin voitko kirjoitella kokemuksiasi excaliburin käyttökokemuksista?

Onko sinun laite varustettu kummalla kelalla?
- Minelab E-Trac
cpapalo
Metallinetsijä
Viestit: 120
Liittynyt: 19 Loka 2008, 15:26
Paikkakunta: Ilmajoki

Viesti Kirjoittaja cpapalo »

Excaliburi on 8" Kelalla. 10" olisi varmasti maalla parempi toi 8" olikin aika pieni. Mutta ehkä vedessä kevyempi.


Ace 250 mulla oli aluksi. Tämä laite on kyllä huomattavasti tarkempi ja erottelu on nopea, pärjää roskaisellakin paikalla. Veteen en vielä ole ehtiny mennä.
Ergonomia tässä laitteessa on kyllä täysin perseestä oli käsi ihan puuduksissa muutaman tunnin jälkeen. Mutta onneksi ton yksikön ja akun saa helposti irti ja vyölle kiinni sittehän toi ei paljon paina.

Kolikot ym. signaalit ja syvyydet alkaa pikku hiljaa hahmottua ja tuntuu että kun äänimaailman oppii niin se on paljon antoisampi kuin näyttö.

Siinä ensimmäisiä kokemuksia..
Minelab Excalibur II +( Intruder 12" myytävänä)Garrett pro pointer.
Avatar
teksako
Kunniajäsen
Viestit: 1985
Liittynyt: 23 Helmi 2008, 17:25
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja teksako »

Sukelluksissa se Excalibur varmaan on hyvä tasapainon ja muunkin suhteen ,siihenhän se on suunniteltu.
Vastaa Viestiin