Löytöjä 2025

Olipa löytämäsi aarre sitten pieni tai suuri, nappi tai kolikko, tämä on paikka missä voit siitä kertoa mahdollisen kuvan kera.
Avatar
jamppe
Kunniajäsen
Viestit: 1221
Liittynyt: 24 Kesä 2012, 21:07
Paikkakunta: Kouvola

Löytöjä 2025

Viesti Kirjoittaja jamppe »

Kausi lähti melko vauhdikkaasti käyntiin Maaliskuun lopulla, kun synkän kuusikon keskeltä nousi heti toisesta kuopasta tämmöinen kulahtanut Dirhemi :)

Kuva

Kuva

Ensimmäinen putkikirveskin osui vihdoin itselle

Kuva

Hautaukseen liittyviä koruja alkoi nousemaan mättään alta

Kuva

Kuva

Sitten oltiinkin jo arkeologien kanssa tarkastamassa edellisten löytöjen löytypaikkaa

Kuva

Tarkastuksen yhteydessä nousi toinen pyöreä kupurasolki

Kuva

Samalta paikalta myös tämä kulkunen (Noiden lisäksi vielä puukko, tasavartinen solki sekä 1 pyöreä riipus lisää.. palanutta luuta tai mitään muuta hautakseen liittyvää ei toistaiseksi löytynyt)

Kuva

Näköjään kun pää oli aukaistu niin oli aika löytää toinenkin putkikirves :)

Kuva

Spiraalisormus lähes pintalöytönä

Kuva

Tämä Dirhemin katkelma oli eräänlainen työvoitto, kun eräästä metsiköstä olen etsinyt todisteita rautakaudesta kenties kymmeniä tunteja ja vihdoinkin napsahti se "konkreettinen todiste" :)

Kuva

Tämä pieni kupurasoljen katkelma vaatimattomasta koostaan huolimatta oli omasta mielestä merkittävä löytö

Kuva

Ja hieman myöhemmin edellisen lähistöltä tämä punnus

Kuva

Kevätkauden kruununa tämännäköinen kokonaisuus

Kuva

Kesä ja syksy menikin sitten hieman mollivoittoisesti, mutta omalta kylältä löytyi tämmöisiä vanhoja rautoja

Kuva

Kuva

Kuva
Avatar
Leijona
Kunniajäsen/Mestari/Vuoden foorumilainen
Viestit: 10616
Liittynyt: 04 Helmi 2009, 22:01
Paikkakunta: Etelä-Karjala

Re: Löytöjä 2025

Viesti Kirjoittaja Leijona »

Mahtavia löytöjä. Jotenkin metsälöydöt tuntuvat vieläkin jännemmiltä kuin peltolöydöt. Onko vesistöä löytöjen lähistöllä?
Kyllä alkoi taas poltella etsinnät, kun katselee tuollaisia kuvia löydöistä :D
XP DĒUS. Varakoneena XP GoldMAXX Power V4+WS1+ muuta tarvittavaa.
Vanhin esinelöytö Suomesta: Vyönsoljen katkelma 550-800 jKr Nappisolki v. 600 jKr. Vanhin kolikko Suomesta: Dirhem Viikinkiajalta v.942-950 jKr.
Avatar
jbro
Metallinetsijä
Viestit: 103
Liittynyt: 26 Syys 2021, 10:58
Paikkakunta: Akaa

Re: Löytöjä 2025

Viesti Kirjoittaja jbro »

On kyllä upeita löytöjä noussut, onnittelut! Ei voi kuin ihastella, kupurakin kuin pakasta repästy ja melkoinen hopea-aarre tuo kokonaisuus :D
.: Garrett ACE |NOX 600 Minelab | XP D2 :.
Avatar
jamppe
Kunniajäsen
Viestit: 1221
Liittynyt: 24 Kesä 2012, 21:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: Löytöjä 2025

Viesti Kirjoittaja jamppe »

Leijona kirjoitti: 13 Tammi 2026, 09:19 Mahtavia löytöjä. Jotenkin metsälöydöt tuntuvat vieläkin jännemmiltä kuin peltolöydöt. Onko vesistöä löytöjen lähistöllä?
Kyllä alkoi taas poltella etsinnät, kun katselee tuollaisia kuvia löydöistä :D
Kiitoksia! Vanhojen vesireittien varrelta nämä löydöt. Metsästä tosiaan suurin osa, mutta esimerkiksi tuo hopeakätkö oli melko tehokkaasti levitetty ympäri peltoa :) Ja kevättä täälläkin odotellaan jo saapuvaksi :lol:
jbro kirjoitti: 13 Tammi 2026, 11:42 On kyllä upeita löytöjä noussut, onnittelut! Ei voi kuin ihastella, kupurakin kuin pakasta repästy ja melkoinen hopea-aarre tuo kokonaisuus :D


Kiitoksia! Juu, tuo tarkastuksessa nostettu kupura oli tosiaan ällistyttävän hyvässä kunnossa :shock: ja hopeat tietysti jotain aivan käsittämötäntä :shock: Toivottavasti ei tarvi taas montaa vuotta odottaa että osuu seuraavaksi :lol:
jarski
Kunniajäsen
Viestit: 1383
Liittynyt: 29 Loka 2017, 14:19
Paikkakunta: kerava

Re: Löytöjä 2025

Viesti Kirjoittaja jarski »

Upeassa kunnossa olevia metsälöytöjä. Ei ole pellolla yleensä yhtä hyvin säilyneitä. Hopeaa noussut mukava kasa, ja hieno koristelu sormuksessa.
Avatar
jamppe
Kunniajäsen
Viestit: 1221
Liittynyt: 24 Kesä 2012, 21:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: Löytöjä 2025

Viesti Kirjoittaja jamppe »

jarski kirjoitti: 13 Tammi 2026, 19:56 Upeassa kunnossa olevia metsälöytöjä. Ei ole pellolla yleensä yhtä hyvin säilyneitä. Hopeaa noussut mukava kasa, ja hieno koristelu sormuksessa.
Juu, kyllä nuo pellolta löydettynä on yleensä ihan palasina :) Toki poikkeuksiakin osuu välillä kohdalle.
Vastaa Viestiin