Joo, kiitos kiitos, huomenna käydään etsimässä lisää noita kamiksia.Leijona kirjoitti:No nythän kamiksia nousee maasta ihan solkenaan![]()
Onnea löydöistänne

Joo, kiitos kiitos, huomenna käydään etsimässä lisää noita kamiksia.Leijona kirjoitti:No nythän kamiksia nousee maasta ihan solkenaan![]()
Onnea löydöistänne
Nappihan se siinä, perskeles.Juho80 kirjoitti:Hei, mikä tuo kuvan vasemassa yläkulmassa oleva kolikko oikein on? Löysin ihan vastaavan, joka myös muodoltaan on samanlainen. Vai onko tuo edes kolikko?
Mulla on kolikon tapanen tasapaksu. Pitää yrittää putsailla jollain paremmaksi.Etsijä82 kirjoitti:Nappihan se siinä, perskeles.Juho80 kirjoitti:Hei, mikä tuo kuvan vasemassa yläkulmassa oleva kolikko oikein on? Löysin ihan vastaavan, joka myös muodoltaan on samanlainen. Vai onko tuo edes kolikko?
Kokeile tuolla folio/sooda+kuuma vesi kikalla puhdistaa sitä, koska ilmeisesti kolikkosi on varmaan aika huonokuntoinen, joten ei siinä varmaan mitään enää ole menetettävissä.Juho80 kirjoitti: Mulla on kolikon tapanen tasapaksu. Pitää yrittää putsailla jollain paremmaksi.
Joo, ei ollut kaukana ei, kävelin kolikon ohi metrin, serkku tuli sitten perästä ja korjasi sen talteen, kolikko ei ollut edes syvällä, joten huonoa tuuria kaikki tyyni.Leijona kirjoitti:Kyllä tuollainen 1500-luvun kolikko on senverran harvinaista herkkua, että siitä aplodit![]()
Ei tainnut olla enää kaukana, vai mitä Etsijä82
Jaa, mitenkä sen nyt ottaa, jos kelaa ei saa esineen kohdalle, niin ei paraskaan laite niitä löydä ja ei serkku minun jäljiltäni niitä varmaan kerännyt, ei vaan ollut minulla yksinkertaisesti tuuria matkassa, näitä sattuu paremmissakin piireissä.JK kirjoitti:Ei kai se noita kaikkia sun jäljiltä keränny?
Eipä ole kuvaa laittaa, mutta tommonen Sigismund se oli.Leijona kirjoitti:Millainen mahtaa olla toiselta puolelta tuo 1500-lukuinen, kun 90-luvun loppuun mahtuu kaksikin hallitsijaa, Sigismund ja Johan.
Kuis ni paremmissa (maasto)piireissä. Teillähän on ihan järettömän hienot maastot . Siellähän on kuvissa jo kiviaikaan ihan erehtymättä sijoitettavia työstettyjä piityökaluja joissa ei ole erehtymisen mahdollisuuttakaan. Ja niissä on kyseessä varhaiskivikausi eli heti jääkauden lopun aika. (Tekniikasta päätellen). Eli jos kuvaa oikein luin serkkupoikas on hakannut sun vanhimman löydös tollee 5000 - 8000 vuoden marginaalilla.Etsijä82 kirjoitti:[
Jaa, mitenkä sen nyt ottaa, jos kelaa ei saa esineen kohdalle, niin ei paraskaan laite niitä löydä ja ei serkku minun jäljiltäni niitä varmaan kerännyt, ei vaan ollut minulla yksinkertaisesti tuuria matkassa, näitä sattuu paremmissakin piireissä.
Joo, ei näissä etsintämaastoissa mitään vikaa sikäli ole, onhan täällä tutkimatonta lääniä enemmän kuin kerkeää etsiä.RJR kirjoitti: Kuis ni paremmissa (maasto)piireissä. Teillähän on ihan järettömän hienot maastot . Siellähän on kuvissa jo kiviaikaan ihan erehtymättä sijoitettavia työstettyjä piityökaluja joissa ei ole erehtymisen mahdollisuuttakaan. Ja niissä on kyseessä varhaiskivikausi eli heti jääkauden lopun aika. (Tekniikasta päätellen). Eli jos kuvaa oikein luin serkkupoikas on hakannut sun vanhimman löydös tollee 5000 - 8000 vuoden marginaalilla.
Hieno pelihän se on, ei muuten ihan joka päivä vastaan kävele.ZyrTech kirjoitti:Hieno kolikko löytö, onneksi olkoon! Nämä hopeiset kolikot pelastaa aina piipparointiretken vaikka muuten menisikin hiukan huonommin.
Kiitos kiitos.aar1pne kirjoitti:Etsijä 82.
Myös minulta onnittelut!
id lukuun voi vaikuttaa tämän kolikon hopeapitoisuus joka on,250/1000.
Joo, kyllä isommat hopeat näkyy löytyvän aika hyvin, mutta entäs ne pienemmät tahi vanhemmat tekeleet, niiden löytämisessä olisi vielä parantamisen varaa.oskari kirjoitti:Hieno kolikko niin sitä pitää on se kova löytää noita isompia hopioita