Ekalla pellolla niin paksu ja pitkä sänki ettei hommasta tullut oikein mitään kun deussi on niin kevyt että vaikea liikuttaa sängen seassa, muutama peruslöytö sieltä tuli kunnes vaihdettiin peltoa saman vanhan kylän alueella, ja jo kolmas kirkas piippi kelani alla oli yllätys: mulle eka kokonainen dirhem, pieni pala puuttuu mutta puuttukoot. Tämän kylän alueelta löytynyt paljon paljon rautakautta keväällä mutta tämä oli eka hopea siltä ajalta.
Dirhem on aina huippulöytö ja etenkin tuollainen "kokonainen"
XP DĒUS. Varakoneena XP GoldMAXX Power V4+WS1+ muuta tarvittavaa.
Vanhin esinelöytö Suomesta: Vyönsoljen katkelma 550-800 jKr Nappisolki v. 600 jKr. Vanhin kolikko Suomesta: Dirhem Viikinkiajalta v.942-950 jKr.
Onnittelut täältäkin upea dirhemi ja pala historiaa noussut ylös.
Vanhimmat kolikot:Saksalainen Penning v.1075,Kuningas Stephen v.1135.Dirhem v.754
Viikinkiaikainen hevosenkenkäsolki,kupurasolki,rannerengas ja ketjunkantaja ym.Ruotsalainen tippa.
Ja kaikki vasta alussa...........Minelab X-Terra 705 GoldPack
Onnittelut dirhemistä, itellä on vielä se neljännesdirhemi (puukolla leikattu) se suurin, ehkä joku päivä löytyy se kokonainen, onnittelut vielä kerran !