Onko löydölläsi hieno historia? Ei sillä väliä - löydön arvo on se joka ratkaisee! Tänne voit jakaa rantalöytösi, ilman että tarvitsee välttämättä keskustella sen historiasta.
C.SCOPE Newforce R1(veteraani)
Fisher F75 SE
Paras löytö. Hannin aarre(64 hopearahaa ja kullattu hopeavyö)
Muuta. Mineraalien etsintää vuosikymmeniä, jalometallit-malmit ja muut mineraalit.
Tuon "häiriöhiekan" havaitsi selvästi GM:kin kesällä.
Mua ei sais näillä keleillä rantaan millään.
Mukavasti oot osunu paikkoihin joissa ei kukaan muu oo vielä käynyt, tai ainakaan kaikkia nostellut. Nyt kun merivesi on yli metrin plussalla ja korkeat aallot lyö rantaan niin meneekin hiekka taas sekaisin
"Älä ole kateellinen metallinetsijälle hännen löydöistää, vaan siitä kuinka paljon aikaa ja rahaa hänellä on käytettävissä harrastukseensa"
Mun metallinpaljastin videot: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... m8NQ_BKa8G
Haarukka kirjoitti:Nyt kun merivesi on yli metrin plussalla ja korkeat aallot lyö rantaan niin meneekin hiekka taas sekaisin
Joo korkea vesi ja aallokko purkaa vanhaa penkkaa ja sieltä markka- aikaista kolikkoa huuhtoutuu sekaan . Euro kolikot enempikin nurmikko meisselöintiä 5 tuuman kelalla roskien seasta. Suojalasit oli tarpeen kun hiekka oli ilmassakin .
C.SCOPE Newforce R1(veteraani)
Fisher F75 SE
Paras löytö. Hannin aarre(64 hopearahaa ja kullattu hopeavyö)
Muuta. Mineraalien etsintää vuosikymmeniä, jalometallit-malmit ja muut mineraalit.