Uutta kelaa
-
- Metallinetsijä
- Viestit: 391
- Liittynyt: 24 Heinä 2015, 20:40
Uutta kelaa
Eli x-terra 305 olis vailla uutta kelaa vakiokelan tilalle, Nell ja mars keloja silmäillyt.Käyttö vanhat asutut metsittyneet alueet ja nurmi pintaiset alueet , jäänyt vähän epäselväksi mitä etua korkeammasta taajuudesta tai matalammasta . Ja pitäiskö se olla mallia dd , vinkit edukkaasta ostopaikasta olis tervetulleita
-
- Metallinetsijä
- Viestit: 377
- Liittynyt: 15 Marras 2010, 11:29
- Paikkakunta: Lappi.
Re: Uutta kelaa
Ei siihen kannata kelaa vaihtaa, vakiokela paljon parempi. Toki jos haluaa niin suosittelen sniperkelaa(finndetektor) isommilla ja herkemmillä keloilla ei juurikaan pääse sen syvemmälle ja erottelu vaikeutuu. Näin niinku omasta kokemuksesta.
Varusteet: Pari kaverin tekemää pulssiharavaa
Golden mask 3
Minelab xterra 305
minelab xterra 705
Pari super magneettia
kenttälapioita 3kpl
Vanhin löytö: skilling 1803.
Golden mask 3
Minelab xterra 305
minelab xterra 705
Pari super magneettia
kenttälapioita 3kpl
Vanhin löytö: skilling 1803.
Re: Uutta kelaa
Aika pitkälle sama mielipide. Ison kelan suurin etu tulee siitä, että kattaa suuremman pinta-alan yhdellä heilautuksella. Voi kävellä reippaammin ja tunnissa käy siis suuremman alueen läpi, mutta lisääntyneen painon vuoksi käsi väsyy nopeammin ja niitä tunteja tulee ehkä vähemmän.lapland relics man kirjoitti:Ei siihen kannata kelaa vaihtaa, vakiokela paljon parempi. Toki jos haluaa niin suosittelen sniperkelaa(finndetektor) isommilla ja herkemmillä keloilla ei juurikaan pääse sen syvemmälle ja erottelu vaikeutuu. Näin niinku omasta kokemuksesta.
Syvyyttä tulee lisää, mutta ei suhteessa niin paljon kuin kela suurenee ja syvyys kasvaa suhteessa kelan pienimpiä mittoja verrattuna. 305:n vakiokela näyttää oleva joka suuntaan 9", eli jollakin 10x14 vaihtoehdolla ei syvyys käytännössä parane yhtään.
Suurempi taajuus tunnistaa pienemmät kohteet paremmin ja matalempi taas löytää syvempääJarppi 305 kirjoitti:mitä etua korkeammasta taajuudesta tai matalammasta .
Pelto ja metsäkäyttöön kyllä, tunnistaa pidemmältä alueelta kuin vastaavan kokoinen CC. DD: haittapuoli on, että tahtoo antaa hyvää signaalia myös littanoille rautaesineille, esim. kaljapullonkorkeille.Jarppi 305 kirjoitti:Ja pitäiskö se olla mallia dd
"Älä ole kateellinen metallinetsijälle hännen löydöistää, vaan siitä kuinka paljon aikaa ja rahaa hänellä on käytettävissä harrastukseensa"
Mun metallinpaljastin videot: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... m8NQ_BKa8G
Mun metallinpaljastin videot: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... m8NQ_BKa8G