Sormusjahti

Keskustelua kaikesta muusta aarteenetsintään liittyvästä ja vaikka säästä kuin jo otsikoiduista aihepiireistä. Täällä voit kertoa vaikka muista harrastuksistasi.
TigerShark64
Viestit: 20
Liittynyt: 23 Maalis 2015, 12:31
Paikkakunta: Kuhmo

Sormusjahti

Viesti Kirjoittaja TigerShark64 »

Kysymys kuuluu: kummasta löytyy todennäköisesti enempi sormuksia vedestä vai maalta? Tänne voi myös kertoa tuntemuksia,kun se kultainen pilkotti hiekasta,mullasta :) Tuo TigerShark taitaa olla myös aika hyvä havaitsemaan pienetkin kultaesineet. Odotan malttamattomana jäidenlähtöä :D
Avatar
Fisherman
Kunniajäsen
Viestit: 1696
Liittynyt: 18 Elo 2011, 20:15
Paikkakunta: Tampere

Re: Sormusjahti

Viesti Kirjoittaja Fisherman »

Lueppa vaikka tuo ketju ja päättele sitten itse :D
http://www.aarremaanalla.com/foorumi/vi ... 19&t=12980
Avatar
Haarukka
Kunniajäsen
Viestit: 3372
Liittynyt: 03 Huhti 2014, 18:40
Paikkakunta: Raahe

Re: Sormusjahti

Viesti Kirjoittaja Haarukka »

Fisherman kirjoitti:Lueppa vaikka tuo ketju ja päättele sitten itse :D
http://www.aarremaanalla.com/foorumi/vi ... 19&t=12980
Tuossa syynä taitaa olla se että ei ole etsitykkään kuin vedestä ;)
Vedestä niitä kuitenkin enempi suhteessa käytettyyn aikaan löytyy. Varsinkin jos vedestä löydetyiksi lasketaan kaikki jotka ovat vesirajan alapuolelle normaaliveden korkeudella, mutta löydetty kuivihkoin jaloin matalan veden aikaan.
Pikaisesti päässä laskien viime vuoden noin 20sormuksesta 80% olisi ollut normaali veden korkeudella vesirajan alapuolella.
"Älä ole kateellinen metallinetsijälle hännen löydöistää, vaan siitä kuinka paljon aikaa ja rahaa hänellä on käytettävissä harrastukseensa"
Mun metallinpaljastin videot: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... m8NQ_BKa8G
Vastaa Viestiin