Se kuparikopeekka ja muut rojut mitä sillä kertaa löytyi, menee siis kaikki museolle koska siitä samasta paikasta löytyi se räpylä. Antavat sitten ne tutkimuksien jälkeen takaisin jos eivät tarvitse.
Kävin tänään siellä pellolla mistä löytyi se 1500-öre. Kaiken näköistä kikkaretta löytyi. Rahaa ei näihin peltoihin ole liiemmin hukattu. Tuota 90-luvun roskapenniä ei lasketa.
Viimeksi muokannut ThePiippailija, 25 Syys 2014, 23:48. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Oma pelto paras pelto.
Kolmannes pellosta on kaivuukiellossa nyt niin vähän rajoittaa huitomista. Kolikosta en ole varma ainakaan vielä. Pitänee putsailla jollain. Minkähän ikäisiä tuon malliset soljet voisi olla?
Oikein nätti ja hyvin säilynyt vaikka pieni pala puuttuu,Onnittelut,harvoin nousee tuota kolikkoa.
Vanhimmat kolikot:Saksalainen Penning v.1075,Kuningas Stephen v.1135.Dirhem v.754
Viikinkiaikainen hevosenkenkäsolki,kupurasolki,rannerengas ja ketjunkantaja ym.Ruotsalainen tippa.
Ja kaikki vasta alussa...........Minelab X-Terra 705 GoldPack
Kiitti, olihan tuo aika yllätys kyllä. Mukavasti kiilteli mullan seassa.
Tuossapa päivän löydöt samassa kuvassa. Sinettiä lukuunottamatta kaikki löytyi semmoiselta 10x20m alueelta josta isännän mukaan on maata otettu parikymmentä senttiä pois joskus. hopeakopeekka löytyi samasta pellosta. Mikähän raha tuo muuten on kun ei numistasta eikä ingemarsista löytynyt samanlaista? Joku Kustaa II Adolf kummiskin.
Niin ja juuhaniin etäisyyttä oli noin 50 metriä. Ensimmäinen talo on siihen mäelle rakennettu 1579.
Edelä kysytty "krenatöörin merkki" on tykistön satiainen jota käytettiin 1919-1966 meillä. Toinen palstalainen kyseli viikonloppuna samanlaista löytöä.
Sinun merkkisi on tekotavaltaan päätellen tehty noin 1919. Jollet tarvitse niin kiinnostaisi lisätä tuo omaan kokoelmaani, näistä on paljon variaatioita ja tuollainen puuttuu.
Maailmassa on monta ihmeellistä asiaa
ne hämmästyttää kummastuttaa
pientä kulkijaa
ThePiippailija kirjoitti:Pitihän sitä käydä vielä tuon lantin ympäristöä skannaamassa. Jotain löytyikin sieltä heinikosta.
Millekähän ajalle tuommoinen menee? On kyllä hienoin löytämäni solki.
Tuo "solki" on vyöhön pujotettava koristehela. Tuollaisia on vyössä ollut useita peräkkäin ja alareunan reikiin on saanut roikkumaan erilaisia killuttimia
Veikkaisin 1800-lukua.
XP DĒUS. Varakoneena XP GoldMAXX Power V4+WS1+ muuta tarvittavaa.
Vanhin esinelöytö Suomesta: Vyönsoljen katkelma 550-800 jKr Nappisolki v. 600 jKr. Vanhin kolikko Suomesta: Dirhem Viikinkiajalta v.942-950 jKr.
Leijona kirjoitti:Tuo "solki" on vyöhön pujotettava koristehela. Tuollaisia on vyössä ollut useita peräkkäin ja alareunan reikiin on saanut roikkumaan erilaisia killuttimia
Veikkaisin 1800-lukua.
Selvä. Kiitos selvennyksestä.
ärkoo kirjoitti:Jollet tarvitse niin kiinnostaisi lisätä tuo omaan kokoelmaani, näistä on paljon variaatioita ja tuollainen puuttuu.
Joutaahan tuo. Alkaa tuota rojua olla ihan tarpeeksi. Laitatko YV:llä yhteystietoja niin laitan jossain vaiheessa tulemaan?