Kultasormus palautui omistajan sormeen

Olipa löytämäsi aarre sitten pieni tai suuri, nappi tai kolikko, tämä on paikka missä voit siitä kertoa mahdollisen kuvan kera.
SamiS
Viestit: 25
Liittynyt: 15 Maalis 2009, 11:29
Paikkakunta: Kaarina

Kultasormus palautui omistajan sormeen

Viesti Kirjoittaja SamiS »

Viime tiistaina ehdin kokeilemaan, löytyisikö Episaletin ilmoittama kadonnut kultasormus (Vrt Kadonneet & Löydetyt), joka oli lentänyt sormesta pallonheitossa. Katoamispaikka oli siis tarkkaan tiedossa, mutta somus oli lentänyt ihan päinvastaiseen suuntaan kuin mitä luultiin... Melkein tunti meni huitoessa nurmikenttää ja sitä reunustavia kanervikkoja, loppujen lopuksi sormus löytyi nurmikentän takaosasta :D Sitkeys palkitaan!

Oli muuten eka meikäläisen arvometallilöytö, ja mikä parasta, sekä allekirjoittaneen että Episaletin fiilis oli mahtava! Vihkisormuksen tunnearvoa lienee mahdotonta mitata rahassa.

Hauskaa Juhannusta kaikille!

SamiS
CS990XD
Avatar
Leijona
Kunniajäsen/Mestari/Vuoden foorumilainen
Viestit: 10584
Liittynyt: 04 Helmi 2009, 22:01
Paikkakunta: Etelä-Karjala

Viesti Kirjoittaja Leijona »

Hieno juttu SamiS :D :D :D
Hyvää Juhannusta myös Sinulle.
XP DĒUS. Varakoneena XP GoldMAXX Power V4+WS1+ muuta tarvittavaa.
Vanhin esinelöytö Suomesta: Vyönsoljen katkelma 550-800 jKr Nappisolki v. 600 jKr. Vanhin kolikko Suomesta: Dirhem Viikinkiajalta v.942-950 jKr.
Aquila
Metallinetsijä
Viestit: 325
Liittynyt: 12 Huhti 2008, 23:48

Viesti Kirjoittaja Aquila »

Hieno juttu että löytyi. Hyvät jussit. :)
Avatar
teksako
Kunniajäsen
Viestit: 1985
Liittynyt: 23 Helmi 2008, 17:25
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja teksako »

Hyvää Juhannusta !!
Ihan hienoa että voi olla jolleen hyödyksi etsimellä .
Hyvä homma..
Vastaa Viestiin