Lähetin kupista sähköpostilla kuvia Porin Rosenlew-museoon ja tänään tuli vastaus jossa mm. seuraavaa:
"Tuhkakupin BMW tosiaan viittaa Björneborgs Mekaniska Werkstadiin eli Porin konepajaan, joka oli vuodesta 1877 Rosenlew-yhtiön omistama.
Saman mallista kuppia tehtiin myös Porin Valu -leimalla, ja toisaalta sellaisena mallina, jossa ei ollut reunarenkaassa päällä minkäänlaisia leimoja, vaan pelkkä rosoiseksi kuvioitu pinta ja neljä savukeuomaa. Vastaavanlainen tuhkakuppi, kun tuo teidän kuppinne, on museon kokoelmissa. Sen tiedoissa mainitaan, että se on valmistettu 1940-luvulla, ja että pinta olisi ”kuparoitua valurautaa”.
Toisaalta juuri tuosta BMW –leimasta on sanottu, että se olisi ollut käytössä 1800-luvulta vuoteen 1932, mutta en ole täysin vakuuttunut siitä, loppuiko se jo v. 1932. Joka tapauksessa, todennäköisin ajoitus tuhkakupillenne on 1930-luvun alkupuoli. Vuoden 1932 kuvastossa näkyy aivan vastaavanlainen kuppi, mutta ilman BMW-leimoja. Porin Valu –leimalla myydyt taas olivat uudempia kuin BMW-leimatut."
Eli ilmeisesti on ainakin tuo 80 vuotta ikää tuhkiksella...joka tapauksessa hieno esine ja pysyy varmasti tallessa ja esillä vaikka käyttöä ei sinänsä enää olekaan..nimim.7kk3vk ilman
