Mitä neuvoksi roskaiselle pellolle?

Mistä kannattaa etsiä ja miten? Miten syvaltä kolikko loytyy? Mitä pakkaat reppuusi ja mikä on kaivamisen apuvälineesi?
Detektoni
Innostunut Etsijä
Viestit: 52
Liittynyt: 06 Joulu 2013, 15:11
Paikkakunta: Korsholm

Mitä neuvoksi roskaiselle pellolle?

Viesti Kirjoittaja Detektoni »

Mielenkiintoinen pelto, mutta X-Terra 705 Gold (18,75 kHz) ääntelee ku paraski huilukonsertti :(
Pelto ei ole kovin iso, noin 3000m2 mutta koska on "keskeisellä" paikalla niin varmaankin vuosisatojen saatossa ollut hyvällä huomiolla meidän kannalta sekä hvyvällä tavalla että huonolla. Ennenhän kaupunkien tunkioilla parannettiin maata ja sen seurauksena tavaraa kulkeutunut sinne. Todennäköisesti ennen "peltoontumista" paikalla on ollut kenties rakennuksia sun muuta joita purettu/poltettu jne. jne.
Mahottomalta toi kuitenkin vaikuttaa koska arvelisin että mielenkiintoisimmat kohteet löytyisi juuri tämän roskaisen pinta kerroksen alta.
Säätöinä olen käyttänyt Coin modea, allmetal, herkkyys 25. Näillä säädöillä saa kaivaa jokasen mikro kikkareen ja ei meinaa muutenkaan oikeen saada mitään järjestystä hommaan ku joka neliö jalalle on oma piippinsä. Dikriminointi…. OK, mutta ei mun juttuja, jättää liian herkästi hyvätkin matskut ilmaisematta. Onko olemassa mitään hyväksi todettua työjärjestystä esim. ensin kaikki "kilon" jöötit ensin veke matalalla herkkyydellä (vaikuttaako edes herkkyyden laskeminen tällaisessa tapauksessa) kela irti maasta ja sitten….. Auttaako jos hommaa vaikka Coiltekin 3,5kHz kelan? Jättäis ehkä noi gramman hiput rauhaan, mutta kelan koko taas ehkä huono kun on piipit tiheässä??
Mitenkä te kokeneemmat harrastajat aloittaisitte tuollaisen pläntin tutkimisen, vai jättäisittekö rauhaan ja helpompaa kohdetta putkeen?
Avatar
Etsijä82
Kunniajäsen
Viestit: 6255
Liittynyt: 27 Touko 2008, 14:26
Paikkakunta: Siilinjärvi

Re: Mitä neuvoksi roskaiselle pellolle?

Viesti Kirjoittaja Etsijä82 »

Mielestäni vähän turhan herkkä kela sulla tuossa laitteessa kiinni. Pieni kapea dd kela vois olla jees ja semmoista 3-8 khz, esim. Coiltek 6" X-TERRA Digger: http://coiltekmanufacturing.com.au/x-terra-digger.html .

Isoa kelaa ei kannata tarjota ko. alueelle ja kun löytyy mielenkiintoinen alue, niin vaikka jotain lippusiimaa kehiin ja vetelet aluetta ristiin rastiin, hitaasti kelaa heilutellen. Herkkyyttä ei kannata pitää kovin korkealla, mutta toki pienempi kela antaa suhteessa paremmin anteeksi korkeammat herkkyysasteet.
Xp Deus.
11" dd kela.(207,7e)
Golden mask 5+ 9x10 kelalla.(374,55e)


Vanhin kolikko: Gotlantilainen skilling vuodelta 1523.
Vanhin metalliesine: kammanpuolikas 800-1250 luvulta.

Top 60 kolikot: 25 penniä 1871 ja 25 penniä 1867.
Vastaa Viestiin