Mikä on kyseinen esine? Onko se ammus? Onko räjähdysvaaraa? Kuuluuko se mihin aseeseen, ja keille? Onko sitä mahd. ammuttu?
Kaikki flickr linkit tällä sivulla ovat omiani. Joten, mikä on tämä; http://www.flickr.com/photos/rauttis/3159602585/
P.s. Pienenä extrana joku voisi vastata, mitä nämä myös ovat;
http://www.flickr.com/photos/rauttis/3161181562/
http://www.flickr.com/photos/rauttis/3161174874/
http://www.flickr.com/photos/rauttis/3159607053/
Vanha ammus, iso ja pieni, näyttää raketilta, ruosteinen.
Mistäpäin löydöt on tehty? Paikka voisi rajata aika hyvin mahdollisuuksia siitä kenelle voinut kuulua...Nuo muut kuvat, jotka olivat tankeista ja kenttätykistä, mahdollisesti Suomussalmelta? Siinä tapauksessa voidaan vapaussota kyllä rajata pois. Kyllä nuo ovat kaikki toisen maailmansodan aikaista kamaa ja maastoa.
Enpä tiedä miten olet päätynyt ton ekan tapauksessa ammukseen...väittäisin ettei tuommoista kappaletta ole mistään aseesta ammuttu. Saattaisi olla isomman ammuksen kärkikappale mutta sitten pitäisi olla kierteitä näkyvissä.
samaten se 'kranaatin' pala..liian pieni käsikranaatiksi, halkaisija taitaa olla jotain 3cm luokkaa?
Yki
samaten se 'kranaatin' pala..liian pieni käsikranaatiksi, halkaisija taitaa olla jotain 3cm luokkaa?
Yki
White's MXT + 950 kela + Super 12 + 10x12 SEF + Vibraprobe 560
Nautilus DMC-2Ba + 6/10/15" kelat
Nautilus DMC-2Ba + 6/10/15" kelat
