Lazyeye kirjoitti:Tutunnäköinen toi romuläjä! Tuo on sitä normisettä jota mulla nousee Tänään pikkupiippaulut uimarannalla ja 2 kpl 10 pennisiä ja se 20 pullonkorkkia.. kiitos kannattipa käydä
Minulla on nämä "löydöt" pahvilaatikossa & yhdessä muovikassissa. Ajattelin ihan huviksen kauden lopuksi punnita paljonko roskaa pelloista ja uimarannoilta tullut kerättyä.
Uudelle pellolle tuli lupa ja suurin odotuksin sinne suuntasin. Paikan historian perusteella odotin hieman toista, mutta kuinkas kävikään. Rahaa nousi 5 penniä vuodelta 1963 ja 50 penniä vuodelta 1971.
Mistähän napista kyse. Kirjaimet näyttävät kyrillisille. Osaisiko joku tulkata?
Eilisen illan piippailut ja taas nousi hopeata. Rahat: 1 kopeekka 1840, 1 penni 1875 ja 10 penniä 1890. Kalvosinnappi näyttäisi olevan vuodelta 1896 mikäli leimat oikein tulkitsin.
Kausi näyttää sittenkin vielä jatkuvan, joten piti palata tuolle edelliselle pellolle takaisin. Kaveri nosti sieltä 5 kopeekkaisen ja itselleni mukaan tarttui pari solkea, nappia sekä liitupiipun palaset. Arkeologit noita tuntuvat kaupunkikaivauksissaan löytävän, mutta nyt sattui omalle kohdalle. Palat löytyivät samalta kohtaa kuin nuo edellisen viestin 1700-luvun alun öret.
Olen löytänyt samanlaisen oloisesti rei´itetyn öre kolikon 1700 luvun alusta kuin tuo oikealla oleva on… miksiköhän näin on kaiverrettu neliön muotoinen reikä???
Löysin samanlaisen hässäkän tässä vähän aikaa sitten kuin tuo oikeassa reunassa oleva kirkkaanpi on. Mikähän se on ollut?
Euro ace 350 cid V8
Garrett At Gold --> 5x8 DD & 12x13 Nel tornado
Garrett Pro pointer
Vanhin aarrekolikko 2 Ör 1573
CMAS P1
Toyota Land Cruiser BJ45
Itse veikkaan tuon oikealla olevan kappaleen tässä tapauksessa olevan vetoketjusta . Saattaa tietysti olla joku hevosiin liittyvä, mutta enemmän tulee vetoketjun vedin mieleen.