Sivu 1/1

Ikää napille

Lähetetty: 30 Heinä 2012, 22:55
Kirjoittaja iipe
Kuva

Kuva

Hetkenmatkan päässä vanhemman roomalaisajan kalmisto... ööö 0-200jaa? Eli sen puoleen voi olla hyvinkin vanha.

En löydä enää edes sitä linkkiä, missä on ajoitettu näitä valmistustekniikoita.

Lähetetty: 31 Heinä 2012, 15:41
Kirjoittaja iipe
1500-1600...???

Lähetetty: 31 Heinä 2012, 16:49
Kirjoittaja Yki
Tuo kiinnityslenkki näyttää kuitenkin juotetulta joten ei ehkä ihan niin vanha. Onkos tuo yksi- vai kaksiosainen nappi?

Yki

Lähetetty: 31 Heinä 2012, 19:57
Kirjoittaja iipe
Kyllä tuo kiinnityslenkura juotetulta näyttää ja kyllä kait tuo kaksiosainen on. Luin jostain joskus, että olisko nuo reiät olleet sen jonkun juotos "hapon"??? pois johtamiseksi...?

Lähetetty: 31 Heinä 2012, 20:24
Kirjoittaja Yki
iipe kirjoitti:Kyllä tuo kiinnityslenkura juotetulta näyttää ja kyllä kait tuo kaksiosainen on. Luin jostain joskus, että olisko nuo reiät olleet sen jonkun juotos "hapon"??? pois johtamiseksi...?
Joo, kaivelin kans linkkejä mutta en nyt heti löytänyt. Muistaakseni jotenkin lämmön avulla pullautettiin nappi muotoonsa ja nuo reiät liittyisi siihen prosessiin...ehkäpä toi vielä selviää.

Yki

Lähetetty: 01 Elo 2012, 12:21
Kirjoittaja Nil Melius
Tuon napin: http://finds.org.uk/database/artefacts/record/id/38069 kuvauksessa sanotaan että kaksiosaisessa napissa reiät olisivat siksi, että osia yhteen juotettaessa syntyvät kaasut pääsisivät ulos. Ilman reikiä nappi ilmeisesti pullistuisi.

Jos tosiaan löytyy jokin linkki noista valmistustekniikoiden ajoituksesta niin olisi hienoa saada se tänne linkkilistaan. Googlaamalla ei ainakaan osunut silmiin.