Piippailua radiossa
Lähetetty: 04 Huhti 2012, 17:33
~ Suomen ensimmäinen virallinen aarteenetsintäfoorumi ~
https://aarremaanalla.com/foorumi/
Ahkerasti palstaa seuranneet tunnistavat kaverin jutuistaJN kirjoitti:Kuka tunnustaa?
Ei mulla noin vahvaa ääntä ole.Jussi kirjoitti:Mursulle asettaisin panokseni
Vai B:llä? Nimimerkki siis.Taurus kirjoitti:Nimi alkaa H:lla
Nimimerkki. Saa itse kertoa kuka on jos haluaa. En paljasta muuta kuin että alkaa H:lla.Mc_Mursu kirjoitti:Vai B:llä? Nimimerkki siis.Taurus kirjoitti:Nimi alkaa H:lla
Yleinen Keskustelu / General Discussion ~ Lahdessa löytyi sodanaikainen räjähde
No sitten alalla on useampia Kiril nimisiäMc_Mursu kirjoitti:Hän sanoo löytäneensä Lahden Kisapuistosta ilmapommin sytyttimen, kohdassa 0.12.50. Kyse lienee tästä:
Yleinen Keskustelu / General Discussion ~ Lahdessa löytyi sodanaikainen räjähde
Nimimerkki beson tunnustaa tapauksen. Ei kuitenkaan ala H:lla.
Ei kovin hissukseen ollut kun radiossa puhuu lain rikkomisestaGrave Digger kirjoitti:"piippaillaan paikoissa mitkä ei niin kauheen hyväksyttävää oo"
"se on sillee kans vaikee näist puhuu mitä löytää"
"nehän voi tulla hakeen sen pois ja antaa jalometalleista sen raaka-ainekorvauksen, se vähän jarruttaa tätä löytämistä/ilmottamista" (viittaus mv:n lunastusoikeuteen)
"ei tee mieli lähtee ilmottelee mitä harvinaisuuksii on löytänyt..mutta jotkut kolikot vaikka oiskin hyvinkin vanha niin parempi olla hyvinkin hissukseen, että jos täältäkin kattoo niin täälläkin on rahoja.."
mutta kyllä kulttuurihistoriallisesti mittavan arvokkaan löydön ilmottaisi.
kuten mc_mursu kommentoi "vaikuttaa asiantuntevalta kaverilta"
Totta, asiaa oli koko juttu ja supliikkimies. En minä ole ketään tuomitsemaan ja ymmärrän hyvin pointin. Kaikki täällä kuuluttaa kuuliaisuuttaan mv:n puolelle ja vahinkoja sattuu sehän on selvä näillä lakipykälillä. Henkilökohtaisesti en vain itse lähtisi mitä tahansa laukomaan julkisesti, kun on tuo koulupohja sen verran huono. Odotukset ovat kovat mitä keseppan yhdistystoiminta saa muutoksia aikaan.Luopio kirjoitti:Mutta asiaa, näillä nykyisillä museoviraston korvauksilla saattaa ite kullakin jäädä jotain, tietenkin vahingossa omaksi tiedoksi.