Sivu 1/1
Apuva leimojen kanssa
Lähetetty: 17 Syys 2011, 21:06
Kirjoittaja JN
Tuollaisen löysin. Kenties kalvosinnappi tms. Ikä on jo selvä eli 1905, mutta muut leimat on hieman epäselviä. Eli joku joka on perehtynyt näihin leimoihin osaisi varmaan sanoa lisää.

Lähetetty: 17 Syys 2011, 21:11
Kirjoittaja Keseppa
813H on hopeapitoisuusleima ja AJH on tekijäleima. Ylimmästä en saa ihan selvää mutta vois olla joku kaupunkileima.
Lähetetty: 17 Syys 2011, 21:16
Kirjoittaja JN
Kiitoksia vaan nopeasta vastauksesta

Nyt esitän (ehkä) tyhmän kysymyksen.
Ikäleima näyttäisi vuotta 1905, mutta nimileiman voimassaolo on 1952-1987?
Lähetetty: 17 Syys 2011, 21:17
Kirjoittaja appenzell
Keseppa kirjoitti:813H on hopeapitoisuusleima ja AJH on tekijäleima. Ylimmästä en saa ihan selvää mutta vois olla joku kaupunkileima.
Anders Johan Holming Hämeenlinna 1883-1911 (leiman käyttö)
En vaan saa paikkakuntaleima sopimaan tälle henkilölle.. Mutta vaikka leimarekisteristä ei löydy, niin kyllähän tuo leima linnalta tai ainakin tornilta näyttää.
Lähetetty: 17 Syys 2011, 21:20
Kirjoittaja Keseppa
Kyllä se paikkakuntaleimakin taitaa täsmätä Hämenlinnaan. On vaan niin kärsiny ja jos on käyttäny muutamaa vuotta liian vanhaa leimasinta.
Lähetetty: 17 Syys 2011, 21:23
Kirjoittaja JN
Kiitoksia vaan itse ilmeisesti laitoin kirjaimet väärin, koska sain tuloksen Hartikainen Aatos J.

Löytökin rupesi lämmittämään heti enemmän, kun selvisi ikä ja varmistui hopiaksi

Lähetetty: 17 Syys 2011, 21:26
Kirjoittaja appenzell
JN kirjoitti:Kiitoksia vaan itse ilmeisesti laitoin kirjaimet väärin, koska sain tuloksen Hartikainen Aatos J.

Löytökin rupesi lämmittämään heti enemmän, kun selvisi ikä ja varmistui hopiaksi

Tukesin rekisteristä löytyy vain uusimmat leimat. kannattaa kokeilla
http://www.leimat.fi/info jos ei muuten natsaa
Lähetetty: 18 Syys 2011, 15:32
Kirjoittaja appenzell
Kävin tänään Habitaressa, ja siellä oli myös Leimat.fi:n edustaja paikalla. Hän kertoi että kuvia leimoista saa myös lähettää asiantuntijoille leimat.fi:n kautta, ja he auttavat alkuperän selvittämsiessä. Näin hekin saavat arvokasta tietoa rekisteriinsä, mm uusia paikkakuntaleimoja etc.
Tästä sinun paikkakuntaleimasta hän sanoi sen verran että kaupunkileimat saattavat olla erilaisia saman hopeasepän tuotteissa koska hopeasepät kiersivät eri kaupungeissa kunnes saivat mestarin tittelin. Joten tuo leima "ei välttämättä" ole Hämeenlinnan leima vain siitä syystä että tekijä oli Hämeenlinnasta. Luultavasti se kuitenkin on, mutta ei voi olla 100%:n varma kunnes oikea asiantuntija varmistaa sen.
Sinun kannattaisi lähettää kuva leimoista
http://www.leimat.fi/info ja info(at)leimat.fi
Lähetetty: 20 Syys 2011, 10:32
Kirjoittaja Tuomas
Kyllä se on Hämeenlinnan kahden linnantornin leima. Nämä paikkakuntaleimat vaihtelevat hieman eri sepillä. Tekivät ne varmaan itse.