Sivu 1/1

Mikä kanuuna

Lähetetty: 10 Heinä 2011, 13:11
Kirjoittaja opec
Kuva

Kuva

Lähetetty: 11 Heinä 2011, 17:08
Kirjoittaja Yki
Enpä ole täälläpäin kenenkään pihassa tuollaista nähnyt. ei sulla satu olemaan kuvaa putken päällä olevasta koristekuviosta? Siinä sankkireiän edessä näyttäisi joku sellainen olevan. Ja oliko olkatapeissa kirjaimia?

Yki

Lähetetty: 11 Heinä 2011, 19:02
Kirjoittaja opec
Jees,kyllä siinä päällä näkyy olevan kruunu,oisko jotain laivatykkejä?tässä muutama lisäkuva
Kuva

Kuva

Kuva

Lähetetty: 13 Heinä 2011, 19:09
Kirjoittaja Yki
Pitääpä käydä joskus vilkaisemassa tota paikan päällä. Ei vaikuta kovin sotilaskäytössä olleelta, saattaa olla vaikkapa tehty kunnialaukauskäyttöön.
Valmistajan leiman puute on sekin outoa, jos olisi ollut sotilaskäytössä.

Jossain määrin kyllä muistuttaa ns. karronadi tyyppisiä kanuunoita.

Yki

Lähetetty: 13 Heinä 2011, 19:43
Kirjoittaja opec
Juu,voihan se ollakkin tehty saluttilaukauksia varten kun tuo piipun reunat näyttääpi ohkaiselta,no tuli eilen harrastettua "ulkomaan matkailua"josta löytyi nämät piiput
Kuva

Kuva

Kuva

Lähetetty: 13 Heinä 2011, 19:49
Kirjoittaja Yki
Kaskas, jos joskus tuohon maahan eksyy niin täytyy käydä katsastamassa. Yläkuvassa näyttäisi kovasti olevan rannikkomörssäreitä. Alakuvan tykki vaikuttaisi kovasti joltain laivakanuunalta.

Yki