Sivu 1/1

Uusi innokas piippailija ilmoittautuu

Lähetetty: 03 Marras 2010, 10:40
Kirjoittaja kardaani
Heipä hei kaikille!

Sain viimeinkin aikaiseksi rekisteröityä joukkoonne. Olen yli vuoden verran seuraillut innostavan positiivista kirjoitteluanne ja toimintaanne piippailun maailmassa.
Mielestäni kannustava asenne ja hieno yhteishenki toisten löytöjen rinnalla on tämän sivuston todellinen voimavara, jota kannattaa vaalia tulevaisuudessakin.

Ostin viime vuonna ensimmäisen piipparini, jolla sitten aloittelin piiskaamisen. Piippari oli varmaan markkinoiden halvimmasta päästä ja piippasi suurinpiirtein kävystä kultahippuun samalla äänellä. :D Innostus tonkimiseen ei siihen kuitenkaan lopahtanut, vaan se yltyi entisestään. Täksi kesäksi hommasimme sitten paremman haravan eli Ace 250 ja pro pointerin. Edelleenkin tulee kaivettua kaameasti pullonkorkkeja ja pulltabbeja, mutta hiljalleen alkaa ymmärtämään miten laite todellakin toimii.

Liitän mukaan kuvan tämän kesän löydöistä. Muutama sormus on jo menossa toiminnassa, johon ne kuuluukin, mutta kutakuinkin tässä on kaikki mitä löytyi.
Euro- kolikoita on tullut noin satasen edestä ja markkoja joku 150.
Käyntikertoja maastossa on siinä 15-20 ja etupäässä rannoilla. Uutta
kesää odotellessa... ja niitä kauniita auringonlaskuja muistellen!


Kuva

Lähetetty: 03 Marras 2010, 11:01
Kirjoittaja NÄÄTÄ
Tervetuloa joukkoon kummaan! Täälläpäinkin löytyy näköjään harrastajia. Voidaanko törmätä joskus Nallikarissa vai oletko muuallapäin piipparoimassa?

Lähetetty: 03 Marras 2010, 11:29
Kirjoittaja kardaani
Hei Näätä.

Voitaisiin todellakin törmäillä vaikka Nallikarissa ennen talven tuloa. Samalla olisi mukava rupatella siitä mainitsemastasi kirkon etsinnästä. Olen itsekkin tutustunut
ja selvitellyt aihetta, sillä kirkko liittyy merkittävästi oman pitäjän syntyhistoriaan.

Lähetetty: 03 Marras 2010, 15:33
Kirjoittaja hoyla
Tervetuloa joukkoon!
Hyvin on alkanut löytöjenkin suhteen!

Re: Uusi innokas piippailija ilmoittautuu

Lähetetty: 03 Marras 2010, 15:40
Kirjoittaja patti
kardaani kirjoitti:Heipä hei kaikille!

Kuva

Tervetuloa ja hienot on löydöt kuvassa! 8)

t. patti

Lähetetty: 03 Marras 2010, 17:44
Kirjoittaja Keseppa
Tervetuloa joukkoon ja mukavan harrastuksen pariin.

Jos liikut tulevana viikonloppuna Oulaisissa päin niin tuu moikkaan. Mulla on tarkotus mennä siellä piippailemaan törmaperällä yhtä peltoa eli jos tekee mieli niin mukaan vaan. Jos haluat niin voin laittaa puh. numeron privaviestinä.

Edit: Tietysti kuka vaan ketä kiinnostaa voi lähteä mukaan. En viitsi mitään varsinaista kokoontumista järjestää kun en itse ehdi hirveen kauaan pellolla olemaan mutta pelloille voi jäädä vaikka minä joutusinki poistumaan.

Lähetetty: 03 Marras 2010, 19:16
Kirjoittaja Leijona
Hei vaan, kardaani :D
Hyviä löytöjä olet tehnyt ja kulta tietenkin kruunaa kaiken.
Tervetuloa mukaan porukkaan.

Lähetetty: 08 Marras 2010, 21:07
Kirjoittaja kardaani
Kiitoksia kiitoksia. Kausi minun kohdalta paketissa, kun tuo maa paukahti jäähän.
Mietiskellyt tuota isompaa Ace:n kiekkoa ensi kesäksi, että kannattaako siihen investoida. Minkälaisia käyttökokemuksia arvon seurueella?

Käväisin muuten viikonloppuna omassa metsässä ensi kertaa kokeilemassa piipparointia. Piippari meni täysin sekaisin yhdestä metrin kokoisesta mustasta laakakivestä, jossa parin sentin paksuisia juonteita pitkin kylkeä. Mikähän kivi laittaa piipparin noin sekaisin? Onko kellään käynyt samoin? Tällainen härveli löytyi vähän matkan päästä kivestä. Varmaan joku moottorin osa tai maakaira vai olisiko se kuuluisa "mikälie".

Kuva

Lähetetty: 08 Marras 2010, 21:26
Kirjoittaja Nuuskis
viime viikonloppuna kans löytyi kaks kiveä joille myöskin pinpointteri huusi :D