Sivu 1/1
Nuolenkärki.
Lähetetty: 14 Syys 2010, 21:38
Kirjoittaja Leijona
Tämä ei ole minun, vaan emännän löytö. Emäntä huiski vanhalla C-Scope 990:llä ja totesi, että tässä piippaa, kaivanko. No minä menin paikalle GMP:n kanssa ja kokeilin sillä ja rautaahan se ilmaisi, mutta kehotin kuitenkin kaivamaan, kun signaali oli selvästi parempi kuin esim. naulalla.
Sanoisin, että kannatti kaivaa ja tämä todistaa taas kerran että parempia rautasignaalejakin kannattaa tarkistaa.
Kuinkahan monta vastaavaa rautaa on mennyt allekirjoittaneellakin ns. ohi
Kokonaispituus on 69mm ja leveys 17mm leveimmästä kohdasta.

Lähetetty: 14 Syys 2010, 21:50
Kirjoittaja hoyla
Ei ihan uutta tuotantoa tuo nuolenkärki!
Onnittelut löytäjälle!
Lähetetty: 15 Syys 2010, 01:05
Kirjoittaja Hc.Ak
Onnittelut emännälle hienosta löydöstä!! Itsekin tulee usein miettittyä mitä kaikkea hienoa jättää kaivamatta, ÄHhh... rautaa, ei kiitos!! Toistaiseksi, kun on uskaltanut kokeilla niin eipä ole onnistanut

Mutta hei, tämä antaa toivoa

!! Tosiaan on hieno löytö...
Lähetetty: 15 Syys 2010, 01:50
Kirjoittaja JK
Hieno löytö!
Lähetetty: 15 Syys 2010, 10:58
Kirjoittaja Maverick
Hieno löytö.
Tuolla linkin takana on juttua nuolenkärjistä. Tuota kai kutsuttaisiin kaksiteräiseksi.
http://www.helsinki.fi/arkeologia/rauta ... ainen.html
"Suomen rautanuolenkärkilöydöistä vanhimmat ovat kaksiteräisiä. Ne tunnetaan nuoremmalta roomalaiselta rautakaudelta."
Lähetetty: 15 Syys 2010, 15:17
Kirjoittaja Jedward
Hieno löytö! Millaisessa maaperässä tuo muuten oli?
Lähetetty: 15 Syys 2010, 20:52
Kirjoittaja Leijona
Onnittelut on välitetty
Museon edustajakin sanoi, että tuo voi olla vaikka rautakaudelta
Löytyi viljapellosta mäen päältä ja joelle on matkaa noin 200 metriä.
Pelto on melko kuivaa mullan ja kivien sekoitusta.
Lähetetty: 16 Syys 2010, 08:59
Kirjoittaja Jedward
Sopivassa maaperässä kyllä rautakin säilyy pitkään. Esim. keväällä Sveitsistä moreenipitoisesta maasta löytämässäni roomalaisaikaisessa pienessä sirpissä oli ohuen ruosteen peittämä terä aivan ehjä ja varressa vielä puutakin jäljellä.