Sivu 1/1

Hopeasoljen leimat

Lähetetty: 26 Elo 2020, 17:20
Kirjoittaja Handan
Pitkään selailin, mutta en löytänyt netistä tietoa näistä leimoista. Tunnistaako joku?

Kuva

Kuva

Onko tässä nähtävissä ns. oltermanninviiva? Se tarkottaisi, että esine olisi valmistettu 1689-1754. Vai onkohan vain kulumaa?

Kuva

Re: Hopeasoljen leimat

Lähetetty: 26 Elo 2020, 19:15
Kirjoittaja jarski
Onpa ollut komea solki. Harmi vaan että rikki. Onko minkä kokoinen?

Re: Hopeasoljen leimat

Lähetetty: 26 Elo 2020, 19:43
Kirjoittaja Handan
Jep, ikävästi on rikki. Koitin ympäriltäkin haravoida mutta ei löytynyt puuttuvaa palaa.

Mittakaava tosiaan unohtui. Solki on aika pieni, 25mm x 23mm.

Re: Hopeasoljen leimat

Lähetetty: 26 Elo 2020, 20:03
Kirjoittaja Leijona
Ei ole paljoa näkyny foorumilla hoeasolkea, jossa on vieläpä leimatkin. Tosi hieno löytö.
Kyllä tuo oltermanninviivalta vaikuttaisi. Olisiko suomessa tehty ulkomaalaiseen solkeen oma tunniste :roll:
Nimimerkki "Kultaseppä" tietää varmaan. :D

Re: Hopeasoljen leimat

Lähetetty: 27 Elo 2020, 08:12
Kirjoittaja Kultaseppä
Juu, kyllä tuo Åldersmansrankori lienee ts. ammattikunnan vanhin on kaiverrusstikkelillä skrambuleerannut lastua testiä varten. I tai J kirjaimen päällisenä kruunu voi viitata venäjän aikaan 1810-. En nyt aamutuimaan muuta keksi, joten ei kun googeliin... :D

Re: Hopeasoljen leimat

Lähetetty: 27 Elo 2020, 09:07
Kirjoittaja Vainulainen
OK, nyt kuukkelin avulla minäkin pääsin kärryille, että mikä ihmeen oltermanniviiva.
http://fho.sls.fi/uppslagsord/5916/aldermansranka/
Hieno löytö ja taas opittiin uutta.

Re: Hopeasoljen leimat

Lähetetty: 27 Elo 2020, 12:14
Kirjoittaja Handan
Kiitos vastauksista. Yritin suomalaisten leimojen lisäksi selailla ruotsalaisia ja venäläisiäkin leimoja, mutten löytänyt vastaavia tai edes samalta muistuttavia. Leimat.fi -sivuston mukaan oltermanninviiva on ollut käytössä vuoteen 1754 asti. Onko mahdollista, että sitä on käytetty kuitenkin vielä myöhemminkin?

Mikäli ymmärsin oikein, on ruotsalaiset paikkakuntaleimat standardisoitu vuonna 1912. Tätä vanhemmista paikkakuntaleimoista en oikein löytänyt kattavaa tietoa. Oletan tämän J-kirjaimen kruunulla olevan siis leiman, joka kertoo valmistuskaupungin. Voin olla väärässäkin.

En tosiaan löytänyt venäläisistäkään leimoista vastaavuutta. Täytyy varmaan etsiä perusteellisemmin.

Onko tuo alempi sitten sepän nimikirjaimet vaiko vuosileima? Olen näkeväni I:n, jonka alapuolella ainakin F. Onko viimeinen sitten a, o vai mikä?

Kertokaa ihmeessä jos tulee yhtään mitään mieleen!

Re: Hopeasoljen leimat

Lähetetty: 28 Elo 2020, 17:15
Kirjoittaja Handan
Solkea pyydettiin museoviraston taholta tarkempaan syyniin, toivottavasti muistavat minullekin kertoa mitä tietoa siitä joskus saadaan irti :)