Sivu 1/1
Mikä lätkä?
Lähetetty: 15 Touko 2019, 07:55
Kirjoittaja Powerpfote
Teksti LCB 1251

Re: Mikä lätkä?
Lähetetty: 15 Touko 2019, 10:12
Kirjoittaja Teutori
Jos tuon kirjainyhdistelmän pohjalta lähdetään katsomaan niin Historismi.net sivuston lyhenneluettelo antaa LCB lyhenteelle merkityksen; landsförsamlingens communionbok (maaseurakunnan rippikirja). Voisiko olla tuollaisen kirkonkirjan "tuntolevy"?
Itse löysin vähän vastaavanlaisen lätkän, tosin kahdella reijällä ja pelkillä numeroilla, on yhä arvoituksena mikä on.
Re: Mikä lätkä?
Lähetetty: 15 Touko 2019, 12:50
Kirjoittaja TAZ
Veikkaan työkalupolettia, joita käytetään varastolta lainattavien tavaroiden lunastukseen. Yksilöllisesti numeroiduilla poleteilla voi yhteiseltä varastolta lunastaa isompia/harvinaisempia/erikoisempia työkaluja lainaksi. Poletti annetaan taas takaisin haltijalle työkalua palautettaessa, ja näin pystytään seuraamaan kuka on minkäkin työkalun lainannut.
LCB on varmaan lyhenne firmasta, jonka poltetti tuo on ja 1251 on poletinhaltijan (työntekijän) yksilönumero.
-TAZ-
Re: Mikä lätkä?
Lähetetty: 16 Touko 2019, 07:26
Kirjoittaja Powerpfote
Kiitoksia vinkeistä! Sen verran tietoa löysin alkuun että vaasan alueelta joku oli vuonna 2012 löytänyt samanlaisen jossa LCB 109.. eipä tuo vaasa kovin kaukana ole
