Ensimmäinen piippaus

Onko löydölläsi hieno historia? Ei sillä väliä - löydön arvo on se joka ratkaisee! Tänne voit jakaa rantalöytösi, ilman että tarvitsee välttämättä keskustella sen historiasta.
Avatar
Hatsurikat
Viestit: 2
Liittynyt: 02 Elo 2018, 16:43
Paikkakunta: Helsinki

Ensimmäinen piippaus

Viesti Kirjoittaja Hatsurikat »

Tervehdys itse kullekin!

Reilun vuoden verran on tullut tätä palstaa silmäiltyä ja aihetta pohdittua ja nyt sitten ajankäyttö- ja taloustilanne salli metallinilmaisimen hankinnan. Alkuviikosta postikusti toi Garrett Ace 250:n ja eilen tulikin piipahdettua lähimetsässä. Koska kyseessä kaupungin viheralueeksi laskettava pläntti, meni monia piippauksia ohi Acen ilmaistua aarteen olevan turhan syvällä, mutta kallioisemmasta kohtaa löytyi lupaava, melkein pintalöydöksi laskettava piippi. Päässäni soi jo Ennio Morriconen Ecstasy of Gold kun nostin nurmikkoa hieman reunastaan löytääkseni jotain varmasti suurta ja mullistavaa, koko historiankirjoituksen päälaelleen kääntävää tai vähintään miljoonien arvoista. Ja sitten se löytyi!


Kuva

No jaa. Ehkei maailma tuosta liki tunnistamattomaksi lahonneesta viisisenttisestä muutu, mutta hauskaa oli se löytää :P Peittelin tekemäni jäljet ja annoin nurmikolle vielä vesipullosta vastalahjaksi nesteytystä näin helteiden äärellä. Todennäköisesti jatkossa piippailen pitkälti rannoilla, johtuen sijainnistani kantakaupungin kupeessa, mutta kun tavoitteet pitää sopivan piskuisina, vaikuttaa tämä hauskalta, liki meditatiiviselta puuhalta. Harrastus jatkukoon!
Garrett ACE 250

A day may come when I find something while metal detecting. But this is not that day! :o
Avatar
iipe
Kunniajäsen
Viestit: 3323
Liittynyt: 25 Marras 2011, 12:36
Paikkakunta: Pori

Re: Ensimmäinen piippaus

Viesti Kirjoittaja iipe »

👍
Taivas varjele mitä sieltä tulee!
moderaattori
Avatar
Hatsurikat
Viestit: 2
Liittynyt: 02 Elo 2018, 16:43
Paikkakunta: Helsinki

Re: Ensimmäinen piippaus

Viesti Kirjoittaja Hatsurikat »

Ehdinpä taas piipahtaa lähimetsikössä, siivoamassa lähinnä vanhoja nauloja ja pullonkorkkeja (ja "pintalöytönä" jonkun rikkoman lasipullon sirpaleet) pois kuleksimasta.

Kuva

Ja toinen kuvakulma :)

Kuva

Tuo pitkä rautapötkylä lienee jonkinlainen rakenteiden palanen, metsikössä on tiettävästi ollut jonnekin 50-luvulle asti ihan talojakin, jotka sitten purettu ja annettu alueen metsittyä.
Garrett ACE 250

A day may come when I find something while metal detecting. But this is not that day! :o
Vastaa Viestiin