Sivu 1/1
Kolikko ja solki
Lähetetty: 26 Loka 2017, 14:12
Kirjoittaja Garrett 350
Pieni retki pellolle. Vähäiset löydöt. 1/2skillinki 1800.

Yleisöä niin paljon että häiritsi tai niiden tuotokset.

Re: Kolikko ja solki
Lähetetty: 26 Loka 2017, 15:04
Kirjoittaja Jarppi 305
Samoilla linjoilla mennään löytöjen suhteen , jos on tän päivän löytöjä niin on hiukan eri kelit täällä Päijät-Hämeessä .

Re: Kolikko ja solki
Lähetetty: 26 Loka 2017, 15:07
Kirjoittaja sipuli
Ja meilläkin 10-15 cm lunta ja ei tee oikein mieli mennä pellolle möyryämään

Re: Kolikko ja solki
Lähetetty: 26 Loka 2017, 15:13
Kirjoittaja Garrett 350
No perskules. Täällä meinasi äsken tulla lunta. Ei kuitenkaan. Ilmeisesti lumisateen raja on länsipuolella Jyväskylää. Tuollainen lumimäärä on jo haitaksi huispaamiselle.

Re: Kolikko ja solki
Lähetetty: 26 Loka 2017, 18:28
Kirjoittaja Sephä
Tulihan sieltä killinki kuitenkin! Povailee jonkinlaisia yöpakkasia ja päiväaikaankaan ei pahemmin taida plussalle mennä. Ei nyt vielä alkais maata jäätämään!
Re: Kolikko ja solki
Lähetetty: 29 Loka 2017, 19:47
Kirjoittaja Jarppi 305
Piti vaihtaa maisemia kun alkoi tulla lunta , meikäläisen ihotyyppi kun ei kovin hyvin rusketu räntäsateessa . Ps: en ottanut etsintä mukaan .

Re: Kolikko ja solki
Lähetetty: 31 Loka 2017, 13:39
Kirjoittaja Garrett 350
Tuolla Jarpin paikassa ei taida routa vaivata.

Re: Kolikko ja solki
Lähetetty: 31 Loka 2017, 14:05
Kirjoittaja sipuli
Onkos Maracco kyseessä ?

Re: Kolikko ja solki
Lähetetty: 31 Loka 2017, 20:06
Kirjoittaja Jarppi 305
Lanzarote puerto del carmen . Eikä ole ainuttakaan piippari heppua näkynyt , kieltääkö laki ?
Re: Kolikko ja solki
Lähetetty: 01 Marras 2017, 19:56
Kirjoittaja Niksu
Jarppi 305 kirjoitti:Lanzarote puerto del carmen . Eikä ole ainuttakaan piippari heppua näkynyt , kieltääkö laki ?
http://md-hunter.com/list-of-countries- ... wedbanned/
Tuolla sivulla väitetään seuraavaa: "Canary islands (Tenerife). Metal detecting is allowed without any restrictions."
Mutta Espanjan kohdalla väitetään näin: "The use of detection devices for the purpose of searching for archeological finds is not allowed unless you get permission. However, there is a fair amount of illegal treasure hunters in Spain. Several years ago there used to be even private treasure hunts for foreign tourists."
Että otapa tuosta nyt sitten selko.