Sivu 1/1

Mikätin

Lähetetty: 15 Syys 2016, 09:47
Kirjoittaja Garrett 350
Tällainen löytyi pintalöytönä. Tuo lanka oli kuusen latvaan asti. Aivan korvessa. Vaisala on merkiltään. Sehän valmistaa mittareja. Ensimmäisenä mieleen tulee joku sää-härpäke. Ei ihan joka päivä tule vastaan. Kertokoon ken tietää.
Kuva

Kuva
Sitten tämä. Kaikkea löytää kun metsissä kulkee. Kiinnitin huomiota noihin kivikasoihin. Sitten paremmin perehtyen niin alkoi hahmottua että on ollut asutusta joskus. Selvä rakennuksen pohja ja kivikasat merkki peltojen raivuusta. Piipparilla vähän vaan kokeilin. Aika hiljaista oli. Ei millään kartalla.
Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Re: Mikätin

Lähetetty: 15 Syys 2016, 10:01
Kirjoittaja Fisherman

Re: Mikätin

Lähetetty: 15 Syys 2016, 16:35
Kirjoittaja Bruin
Erikoinen löytö, Vaisalan Radioluotain.
Ja toi vanha asuinpaikka, on kyllä ihme jos ei metallia löydy.
Sanoisin jopa että on pakko löytyä kun on noin selvät asumisen ja/tai viljelyn merkit.

Re: Mikätin

Lähetetty: 15 Syys 2016, 18:18
Kirjoittaja Garrett 350
Bruin kirjoitti:Erikoinen löytö, Vaisalan Radioluotain.
Ja toi vanha asuinpaikka, on kyllä ihme jos ei metallia löydy.
Sanoisin jopa että on pakko löytyä kun on noin selvät asumisen ja/tai viljelyn merkit.
Rauta piippejä oli kyllä. Nämä kuitenkin kaivoin. En tutkinut kylläkään mitenkään tarkkaan kun en tiennyt että oliko muinaisjäännös-rekisterissä. Ei toiminut netti siellä. Ei ollut rekisterissä. Käyn syssymmällä uudelleen. Puustosta päätellen vähintään sata vuotta vanha. Kuuset oli järeitä. Sellier bellott 16 hylsy. Ja mulle ensimmäinen 25penninen. Vuodelta 1942. Nämä tosin oli kauempana rakennuksesta.
Kuva