Sivu 1/1

Sinettisormus ja koristeita

Lähetetty: 22 Loka 2009, 20:22
Kirjoittaja Leijona
Tässä ovat tämänpäiväiset löytöni: Melko isokokoinen koristeosa, jonka yläosassa on rulla, josta on katkennut jokin osa. (seuraavassa kuvassa takaosa). Kaksi solkea. Taas tuollainen outo hela. Pronssinen katkelma jostakin. Kaksi nappia. Lyijykuula. Soittokellon osa, jossa kyrillisiä kirjaimia (erillinen kuva). Ja taas sinettisormus, jossa jonkin otuksen kuva, olisikohan taas lohikäärme (erilliset kuvat).

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Re: Sinettisormus ja koristeita

Lähetetty: 22 Loka 2009, 20:33
Kirjoittaja Aquila
Onnittelut löydöistä. Nuo sinettisormukset ovat hienoja löytöjä :) !

Re: Sinettisormus ja koristeita

Lähetetty: 22 Loka 2009, 20:40
Kirjoittaja Leijona
Aquila kirjoitti:Onnittelut löydöistä. Nuo sinettisormukset ovat hienoja löytöjä :) !
Kiitos, ja kyllä se kummasti sykähdyttää, kun tuollainen mullan seasta nousee :wink:

Lähetetty: 22 Loka 2009, 20:44
Kirjoittaja Marleena
Saako aloittelija kysyä, että paljonko aikaa siellä pellolla vietät, kun noin hienoja esineitä aina löydät?
Mulla on 90% kaivetuista kuopista pullonkorkkeja tai muuta romua :(
Tai sitten sulla on erittäin hyvät paikat.

Lähetetty: 22 Loka 2009, 21:01
Kirjoittaja Leijona
Marleena kirjoitti:Saako aloittelija kysyä, että paljonko aikaa siellä pellolla vietät, kun noin hienoja esineitä aina löydät?
Mulla on 90% kaivetuista kuopista pullonkorkkeja tai muuta romua :(
Tai sitten sulla on erittäin hyvät paikat.
Näin syksyllä, kun illat ovat työn jälkeen niin lyhyet, niin aikaa jää max. 2 tuntia, ja jos ei sada, niin olen pellolla joka ilta. Lisäksi viikonloppuisinkin olen molempina päivinä useamman tunnin, joten tänä kesänä on tullut tunteja erittäin paljon.
Varmasti minullakin on yhtä paljon turhia monttuja, kun tulee kaivettua noita alumiinikorkkeja, etenkin kierresellaisia, kun antavat niin hyvän signaalin.
On tullut tehtyä monta hukkareissuakin, mutta on kyllä sattunut vanhoja peltoja kohdalle, joista löytyy aina jotakin vanhaa :wink:
Nyt kun siirrytään talviaikaan, niin valoisaa aikaa jää niin vähän, että jää ainoastaan viikonoput piipparoinnille :?