Sivu 1/1

Pari epäselvää

Lähetetty: 07 Touko 2016, 10:27
Kirjoittaja J@rvis
Kyseiseltä pellolta löytyi myös tunnistettuja rautakautisia esineen katkelmia.

Punnuksena pidin tätä heti löytyessään, mutta eipä siitä selkeitä merkintöjä löytynyt. Päädyt on pyöreät ja keskeltä kehä on särmikäs ympäriinsä. Ei ota magneettiin, ei ole lyijyä. Ei ole shrapnellin kuula, ei ainakaan samanlainen kuin kymmenet muut löydetyt.

Kuva

Kuva

Kuva

Tämä on kaiketi soljen katkennut neula, mutta lieneekö uudempaa tuotantoa?

Kuva

Kuva

Tämä voisi olla myös korusta, mutta minkälaisesta?

Kuva

Kuva

Re: Pari epäselvää

Lähetetty: 08 Touko 2016, 10:49
Kirjoittaja Hiisi
Eikö toi ensimmäinen voi olla jostain musketista. Ainakin itse tulkitsin niin löytämäni eri "kaliiberiset" kuulat jotka eivät näytä muhkuraisilta srapnellikuulilta eivätkä ole löytyneet ilmiselviltä alueilta mihin tykistöllä olisi ammuttu.

Sun kuulassas tosin on kantikkuutta, mikä ei varmaan kuvassa oikein hyvin tule esiin.

Re: Pari epäselvää

Lähetetty: 08 Touko 2016, 11:38
Kirjoittaja J@rvis
Samalta pellolta löytyi myös musketin kuula. Siitä näkee selvästi valuhännän katkaisujäljen.

Kuva
Tämä särmikäs kuula on halkaisijaltaan isompi, eikä siinä ole valuhäntää ollut tai sit on siistitty huolella.

Kuva

Re: Pari epäselvää

Lähetetty: 08 Touko 2016, 13:13
Kirjoittaja Hiisi
Ei kai noissa kaikissa ole valuhäntiä. En ole vielä löytänyt yhtään hännällistä kuulaa, mutta useita kokoja alta 10mm:n ja 20mm:n väliltä. Osassa kuulista on kolhuja toisista kuulista joten ovat varmaankin srapnelleja ja osassa taas ei. Niissä kolhuttomissa on osassa sellaisia pieniä viiltoja ja niiden syntymisestä ei sitten ole hajuakaan. Kuvaa ei juuri nyt ole valitettavasti.

Re: Pari epäselvää

Lähetetty: 08 Touko 2016, 13:37
Kirjoittaja J@rvis
En tiedä onko musketeissa käytetty muuta kuin lyijyä kuulina. Tämä ei tosiaan ole lyijyä, eikä rautaa. Taitaa jäädä vaan kirveellä veistetyksi kuulaksi :D