Sivu 1/1

1700 luvun pellolla ja kulkureitillä

Lähetetty: 26 Huhti 2016, 18:38
Kirjoittaja jaskiainen
kahden ehtoon, yhteensä n. 10 tunnin, piippailut emännän kanssa erittäin kiinnostavalla paikalla. kahden vanhan kylän välissä oleva pelto ja kulkureitti, 500m päässä kivikautinen asutuskin. odotukset ovat kovin kovin korkealla että nyt löytyy jotain oikeasti vanhaa, kun vihdosta viimein on lupa-asiat kunnossa. aseena uudehko at pro jonka käyttö ei ihan selkäytimessä vielä, joten kaikki kaivetaan ylös ja opetellaan samalla käyttämään at proota.

eikä autolta tarvinnut kävellä kymmentä askeltakaan kun at alkoi iloisesti piippaamaan ja id:kin oli siellä seitsemänkymmenen hujakoilla

Kuva

ja välillä vähän matalempaa mörinää ja ruskeampaa rautaa

Kuva

oikeestaan pystyttiin käymään pellosta vasta murto-osa, koska tavaraa on noin paljon. eikä tähän astiset löydöt luonut vahvaa uskoa että tulemme löytämään jotain oikeasti vanhaa. viimeisessä kuvassa mielenkiintoa herättäneet tavarat

Kuva

täytyy kyllä emännän pinnaa ihmetellä kun oli käytännössä koko ajan kaivuu hommissa ja pelkästään noita repäsykorkkeja tai niiden palasia nousi n. 300kpl...hyvä vauhti oli päällä kun noin kilo tunnissa nousi tavaraa ylös. loppusaldo oli 10,260kg. olis vaan saanu olla kultaa suurin osa ;)

Re: 1700 luvun pellolla ja kulkureitillä

Lähetetty: 26 Huhti 2016, 18:46
Kirjoittaja jamppe
Nyt täytyy kyllä ihan hattua nostaa ja melkein vois mitalin antaa tuosta sitkeästi periksiantamattomuudesta :D On tuossa meinaan lapio heilunut! :D

Re: 1700 luvun pellolla ja kulkureitillä

Lähetetty: 26 Huhti 2016, 18:46
Kirjoittaja Paramedio
Täytyy kyllä ihailla viiitseliäisyyttä lajitella kaikki korkitkin noin siististi :) Onko nuo vielä puhdistettukin? :shock:

Re: 1700 luvun pellolla ja kulkureitillä

Lähetetty: 26 Huhti 2016, 18:54
Kirjoittaja Bruin
Kohta luulisi jo tunnistavan repäisykorkin signaalin :D

Re: 1700 luvun pellolla ja kulkureitillä

Lähetetty: 26 Huhti 2016, 21:59
Kirjoittaja jaskiainen
Paramedio kirjoitti:Täytyy kyllä ihailla viiitseliäisyyttä lajitella kaikki korkitkin onin siististi :) Onko nuo vielä puhdistettukin? :shock:
no ei sentäs pesty niitä ja lajittelu tehtiin magneetilla :) maanomistaja toivoi kuvia kaikesta mitä sieltä nousee niin oli vähän pakkokin asetella että mahtu mahd. paljon samaan kuvaan

Re: 1700 luvun pellolla ja kulkureitillä

Lähetetty: 27 Huhti 2016, 12:50
Kirjoittaja iron maden
Hienoa nähdä että on meitä useita, jotka metallinetsinnän lomassa puhdistaa/siivoaa peltoja ym!
100 pistettä täältä!