Sivu 1/1

Hieman rautakautta

Lähetetty: 28 Elo 2015, 22:42
Kirjoittaja Taurus
Taurus-sedän rautakautis tutka ei pettänyt tälläkään kertaa ja mistäs muualtakaan kuin Espoosta :D

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Re: Hieman rautakautta

Lähetetty: 29 Elo 2015, 09:22
Kirjoittaja Leijona
Hieno löytö tuollainen punontakoristeinen ketjunkannatin. Noita ei taida löytyä ollenkaan kokonaisina, kun on niin paljon ohutta ja kapeaa pintaa.
Tuotahan on olemassa kahdella erilaisella kantolenkillä, eli poikittaisella ja pitkittäisellä.

Kuvissa näkyy pari muutakin esinettä/katkelmaa, jotka voivat olla samalta aikakaudelta.

Re: Hieman rautakautta

Lähetetty: 29 Elo 2015, 11:38
Kirjoittaja Taurus
Varmaan aika mahdotonta löytää tuollainen ehyenä pellosta. Reikäinen ja melko ohutkin niin menee nopeasti pirstaleiksi.

Olihan tuo taas ihan mukava ylläri kun löytyi sellaisesta paikkaa Espoosta mistä ei ole löytynyt lainkaan kyseistä aikakautta. Ja taas kerran itäistä mallia ja naisen asusteesta. Onko Espoossa ollut pelkkiä hienosti pukeutuneita naisia rautakaudella :mrgreen: Jos kauppaa on käyty niin missä valuutta ja punnukset?

Re: Hieman rautakautta

Lähetetty: 29 Elo 2015, 11:56
Kirjoittaja Kultaseppä
Taurus kirjoitti: Onko Espoossa ollut pelkkiä hienosti pukeutuneita naisia rautakaudella :mrgreen:
No ei ehkä pelkästään pukeutuneita, vaan voi kysyä perustellusti, johtiko rautakauden yhteisöjä naiset...? Ainakin oman eukon tuntien olisi ihan luonteva ajatus...! :lol:

Re: Hieman rautakautta

Lähetetty: 29 Elo 2015, 12:34
Kirjoittaja iipe
Olisiko ihan mahdollista, että myös tuolloin lähes pelkästään naiset halusivat koristautua blingblingiin? Tuskin ainakaan tämä metroseksuaalit olivat kovinkaan hallitseva ihmistyyppi. Kauppaa myös käytiin, niinkuin nykyään, ilman punnuksia tai rahaa. Naisethan istuvat sen lompakkonsa päällä. Ei tässä naisten korujen löytymisessä mitään ihmettelemistä ole. :)

Miehet myös metsästivät ja tuolloin turhat kilkattimet ovat haittana. Naisilla, jotka puskissa keräilivät marjoja ym., kilinä toimi esim. karhujen pelotteena...

Edit: komiasti sieltä vaan alkanut löytymään! Hienoa työtä teet, historian valaisussa!!

Re: Hieman rautakautta

Lähetetty: 29 Elo 2015, 20:05
Kirjoittaja kollikko
Lähinnä toivoa esiintyisi näitä etsiessä hyvin pienillä etsimestä riippuen 30-50 rosenttinäytöllisissä piipeissä. Täälläpäin pronssi savimaissa on osin heikkoa tasoja jotka aiheuttaa uudelleenhakua oppimattomuuden vuoksi. Eipä mittään, aikaa on!Jaksaispa noi perniön, Salon poijjaat hakia vaan paikkoja ja vaikka kutsua muita mukaan?

Kuva

Re: Hieman rautakautta

Lähetetty: 29 Elo 2015, 20:28
Kirjoittaja raiban
Onnittelut Taurus,jälleen kova nosto,on se kova jätkä vaan,paikka kun paikka Espoosta niin rautakautta nousee.
Tosi upea seos ja muutenkin mallilltaan.Se dirhemi vaan kun vielä Espoosta nousisi,voisin vaikka vähän jeesata :D

Re: Hieman rautakautta

Lähetetty: 29 Elo 2015, 22:49
Kirjoittaja Hanuma49
Hieno löytö sedältä :)

Re: Hieman rautakautta

Lähetetty: 29 Elo 2015, 23:00
Kirjoittaja Taurus
Taurus-setä kiittää :D
raiban kirjoitti:Se dirhemi vaan kun vielä Espoosta nousisi,voisin vaikka vähän jeesata :D
Mä olen vähän odottanut että sä löytäisit sen kun sulla on muutenkin ollut parempi onni noiden lanttien kanssa :mrgreen: Jos ketjulaitteitakin on liikkunut niin miksei myös korudirhemeitäkin. Otetaan se vaikka syksyn tavoitteeksi :D