Sivu 1/1

Peltolöytöjä lisää

Lähetetty: 11 Joulu 2014, 21:06
Kirjoittaja Aarre-Matti
Säät sallii hyvin vielä pellolla lenkkeilyä. Tässä eilistä ja tämänpäiväistä saalista.
Nuo kaksi rahaa oli kivasti liimautunut toisiinsa,joten metalliakin vähän näkyy,mutta toinen puoli olikin jo tunnistamaton niissä.

Kuva

Kuva

Kuva

Re: Peltolöytöjä lisää

Lähetetty: 11 Joulu 2014, 21:39
Kirjoittaja Hanuma49
Näköjään hopiaakin löytynyt ylhäällä, jos on niin onnia :)

Re: Peltolöytöjä lisää

Lähetetty: 11 Joulu 2014, 21:56
Kirjoittaja kollikko
Klikkaamalla ainakin mulla voi suurentaa kuvia vielä. Täytyy sanoa että on kaverilla kovat löydöt jos on vasta lyhyelti harrastanut. Onko oletukseni oikea? Ovakkos pk.seudulta nuo? Varmasti opit pienistäkin kohoumista vielä tunnistamaan kolikot. Paljonhan niitä joutuu tihruamaan mutta kokemus on poikaa tuossa. Suututtaa muakin jos joku jää tunnistamatta. Pelkkä halkaisijan mittaaminenkin auttaa seulomaan, kuin paksuuskin. Jelppaan mielelläni asiallisia aloittelijoita. Hopeakopeekkahan tuo on, ja historiaa kasvattaa vain osuma. Mullakin on läpiammuttu.

Re: Peltolöytöjä lisää

Lähetetty: 11 Joulu 2014, 22:11
Kirjoittaja kollikko
Onko nuo niitit sormivääntöisen puhelimen kehässä ruostuvaa tavaraa? Mullakin ois osia tuollaisesta. Voitais verrata kuvia kun laittaisit vain siitä kuvan. Mulle tai tänne. Toivon mukaan osaat hommas jo ettei noin hienot tavarat ja vaikeemmat jää sinne tai unohdu koko paikka. Y.v.täkin saa laittaa.

Re: Peltolöytöjä lisää

Lähetetty: 12 Joulu 2014, 19:12
Kirjoittaja Aarre-Matti
kollikko kirjoitti:Klikkaamalla ainakin mulla voi suurentaa kuvia vielä. Täytyy sanoa että on kaverilla kovat löydöt jos on vasta lyhyelti harrastanut. Onko oletukseni oikea? Ovakkos pk.seudulta nuo? Varmasti opit pienistäkin kohoumista vielä tunnistamaan kolikot. Paljonhan niitä joutuu tihruamaan mutta kokemus on poikaa tuossa. Suututtaa muakin jos joku jää tunnistamatta. Pelkkä halkaisijan mittaaminenkin auttaa seulomaan, kuin paksuuskin. Jelppaan mielelläni asiallisia aloittelijoita. Hopeakopeekkahan tuo on, ja historiaa kasvattaa vain osuma. Mullakin on läpiammuttu.
Pääkaupunkiseudulta ovat ja kolikoita ym,olen putsauksen jälkeen laittanut öljyyn odottelemaan,etteivät ruostu.Kun vielä ei ehdi tutkimaan/käsittelemään oikein,joten odottavat ,kun kaivelen lisää kun maa on sula.Vasta keväällä olen harrastuksen aloittanut,mutta se on vienyt mennessään ja lähdettävä tutkimusmatkalle aina kuin vain mahdollista.Kesällä kaivelen "mökkimaisemissa"Rantasalmella ja Hesassa väliaikoina.
Tuosta" hopeakopeekasta" luulen,että on johonkin koruun kuulunut,eikä läpiammuttu. Laitan pari kuvaa siitä,jossa näkyy vastakkaisissa puolissa jokin kiinnitys ollut ja "kupera" muoto?
Tässä kuva vielä yksinään siitä "kehäjutusta",sitäkö tarkoitit? Kyllä on tarkkaan tiedossa paikat missä löytynyt eri löytöjä ,että voin tarvittaessa osoittaa paikat,
Kuva

Kuva

Kuva