Sivu 1/1
Suuri sirpale
Lähetetty: 16 Loka 2014, 19:39
Kirjoittaja 15l20
Re: Suuri sirpale
Lähetetty: 16 Loka 2014, 19:55
Kirjoittaja iron maden
Tuota historiaa harrastavana kehoittaisin tutkimaan ensin, mitä paikkoja on hämees asti pommitettu ja missä! Tiedot kyllä löytyy jo paikallishistoriasta!
Tollasta alku tutkintaa alkuun esittelisin !
Re: Suuri sirpale
Lähetetty: 16 Loka 2014, 20:01
Kirjoittaja iron maden
.....Talvisodassa punatähtiset koneet pommittivat silloisen Hämeen läänin paikkakuntia useaan eri kertaan. ..
http://yle.fi/uutiset/maakunta-arkisto_ ... ta/5699815
Paikanna siis minne pommitukset osui!
Re: Suuri sirpale
Lähetetty: 16 Loka 2014, 20:25
Kirjoittaja ärkoo
Lentopommin sirpaleelta epäilemättä näyttää. Jollei pysty arvioimaan esimerkiksi pommin läpimittaa niin vaikea on sanoa tarkemmin. Tuosta palasta voi arvioida sytyttimen kierteen läpimitan, mutta samat sytyttimet olivat useissa pommeissa.
Re: Suuri sirpale
Lähetetty: 17 Loka 2014, 15:51
Kirjoittaja 15l20
Tein vähän tutkimusta ja selvisi,että tänne lahden seudulle pudotettiin parikin tuhatta pommia sotien aikana. Täältä ei siis varmaankaan ole vaikea noita pomminppaloja löytää. Tässä kuva,josta selviää pommien podotusmäärät sota-aikana.

Kuva näkyy aika huonosti,mutta siihen on merkitty lahden kohdalle noin 2670 lentopommia. Kovat on ollut pommitukset !